Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 maja 2018
  • 17 maja 2018
  • wyświetleń: 18874

[ZDJĘCIA] Przy rynku trwają prace archeologiczne. Co odkryto?

Na pszczyńskiej starówce trwają prace archeologiczne, których celem jest znalezienie śladów zachodniej bramy miejskiej. Do tej pory podczas wykopalisk archeolodzy natknęli się na kanał pruski, a także na kamienie, które mogły stanowić element poszukiwanej bramy.

Prace archeologiczne przy pszczyńskim rynku - 14.05.2018 · fot. BM / pless.pl


Zgodnie z zapowiedziami po majówce w centrum Pszczyny wznowione zostały badania archeologiczne. Mają potrwać około miesiąca. Archeolodzy szukają fragmentów bramy miejskiej. Ta mogła znajdować się w miejscu dzisiejszego skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Warownej.

- Na części wykopu odkryliśmy kanał pruski. Trochę go odsłonimy, udokumentujemy i będziemy czekać na decyzję konserwatora, ale prawdopodobnie w tej części wykopu już więcej działać nie będziemy. Natomiast w drugiej części, tam gdzie ideą było znalezienie jakichkolwiek reliktów bramy miejskiej, pojawiły się pojedyncze kamienie. Mogą one pochodzić z fragmentu bramy, ale czy na pewno to trzeba zobaczyć w szerszym kontekście. Na razie mamy dużo fragmentów ceramiki naczyniowej z XVII wieku - mówi Grzegorz Mądrzycki, kierownik robót z pracowni archeologicznej z Oświęcimia.

Prace archeologiczne na ulicy Wojska Polskiego w Pszczynie - 09.05.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Realizowanie zadania może jednak zaburzyć inne znalezisko, na które natknęli się pracownicy. - Środek wykopu wskazuje na to, że trafiliśmy na wkop instalacyjny, którego nie było na planach. W związku z tym jest problem, co dalej zrobić. Jeżeli się okaże, że schodzi dość głęboko, to pytanie czy będzie zasadne kontynuowanie całego wykopu. W tej kwestii również będziemy czekać na decyzję konserwatora - tłumaczy archeolog.

Podczas rozmowy z kierownikiem robót zauważyliśmy również wywieszone przez niego ogłoszenie ws. pracy. Zapytaliśmy więc, czy brakuje mu pracowników. - Potrzebujemy ludzi, żeby prace nabrały większego tempa - odpowiedział. - Każdy dzień może przynieść coś ciekawego. W sobotę mieliśmy kulę z muszkietu jeszcze nie wystrzeloną, nie zdeformowaną. Kilka dni wcześniej mieliśmy zaś kulę, która na pewno o coś zahaczyła, bo była już spłaszczona. Znaleźliśmy również skałkę do broni palnej, prawdopodobnie krzemienną. Są to rzeczy z okresu nowożytnego, głównie ok. XVII wieku, zobaczymy co będzie dalej - informował.

Prace archeologiczne przy pszczyńskim rynku - 14.05.2018
Prace archeologiczne przy pszczyńskim rynku - 14.05.2018 · fot. BM / pless.pl


Prace są prowadzone na wyznaczonym odcinku jezdni 36x2 metry. W trakcie wykopalisk ruch na ulicy Wojska Polskiego odbywa się jednym pasem. Dodatkowo odgrodzona została część chodnika od strony Muzeum Zamkowego.

Miejsce wykopalisk:Przypominamy, że podobne prace były już prowadzone w 2015 roku, przed przebudową nawierzchni płyty rynku. Wówczas archeolodzy natrafili na drewniane konstrukcje, które mogły być fragmentem nieistniejącej już dziś zachodniej pierzei rynku. Odnaleziono też dużą ilość zabytków ruchomych - m.in. fragmenty naczyń, pozostałości pieców kaflowych, dobrze zachowaną kłódkę oraz grot bełtu do kuszy. Z racji braku odpowiedniej instytucji w Pszczynie, zostały one przekazane do muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

W trakcie wizyty na miejscu wykopalisk pytaliśmy archeologów, czy wyniki tych badań ujrzą światło dzienne. - Efekt badań archeologicznych prowadzonych wcześniej na rynku jest na tyle ciekawy, że chcielibyśmy to opracowanie opublikować. Na pewno będzie to wydawnictwo z dużą ilością ilustracji, bo zależy nam na tym, żeby nie był to tylko suchy tekst, ale żeby te zabytki były pokazane - mówi Grzegorz Mądrzycki. - Jest to kawał historii, która do tej pory nie była prezentowana i na pewno warta tego, żeby ją zaprezentować w formie publikacji.

BM, Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.