pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 maja 2018
  • 13 maja 2018
  • wyświetleń: 13921

Pszczyna znów w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

36 z 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W czołówce niestety znów pojawia się Pszczyna. Tym razem na szóstej pozycji. Zestawienie, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, zostało podane do publicznej wiadomości przez organizację Greenpeace.

smog,dron,rynek
Pszczyna znów w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast · fot. pless.pl


Jak wynika z opublikowanej wiadomości, zestawienie przygotowano na podstawie badań wykonanych w 4300 miastach na całym świecie. Analizowano roczne poziomy pyłu zawieszonego PM 2.5, maleńkich cząstek w powietrzu, które mogą prowadzić do chorób takich jak astma, rak płuc lub choroby serca.

Greenpeace w opisie zwraca uwagę na olbrzymie zanieczyszczenie powietrza w Polsce, kraju opierającym swoją gospodarkę na węglu. Aż 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. 72% miejscowości narusza standardy wytyczone na 2020 rok przez UE.

Pszczyna znajduje się na szóstym miejscu zestawienia. Najgorsze powietrze w naszym kraju jest w Opocznie (3. miejsce na liście), a "Perłę Górnego Śląska" wyprzedzają także jeszcze Żywiec i Rybnik. Ósmy jest Kraków, a dwie kolejne lokaty zajmują Nowa Ruda i Nowy Sącz. Piętnaste miejsce zajmuje Bielsko-Biała.

Zanieczyszczenie powietrza - zestawienie
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej · fot. unearthed.greenpeace.org


Statystyki wskazują również na złą sytuacje w Bułgarii (83% miast przekracza docelową normę) i Turcji (90% miejscowości). To właśnie miasta pierwszego z tych państw prowadzą w rankingu. Pierwsze miejsce zajmuje Widyń, a drugie Dimitrowgrad. W "dziesiątce" jest także bułgarski Dolny Woden.

Najczystszym miastem w Unii jest fińskie Muonio. A całościowo Greenpeace wyróżnia za jakość powietrza właśnie Finlandię oraz Estonię i Szwecję. Zaznacza jednak, że i tutaj wciąż wiele jest do zrobienia.

Dane obejmują także kraje innych kontynentów. Tutaj najgorzej wygląda sytuacja w Indiach - z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 15 znajduje się właśnie w tej części świata. Autorzy raportu podkreślają również udział w rankingu takich państw jak: Arabia Saudyjska, Bhutan, Egipt, Kamerun czy Serbia (nie jest członkiem UE).

Zanieczyszczenie powietrza - zestawienie
Najbardziej zanieczyszczone miasta w na świecie · fot. unearthed.greenpeace.org


To nie pierwszy raz, gdy Pszczyna znajduje się w takim zestawieniu. Wiosną 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym nasze miasto znalazło się na drugim miejscu w UE (tuż za Żywcem). Sytuacja w naszym regionie przyciągnęła także zagraniczne media, autorski materiał z Pszczyny wyemitowała niemiecka stacja ARD Das Erste.

Równocześnie samorządy prowadzą cały czas batalię o lepsze powietrze. Od września ubiegłego roku w województwie śląskim zabronione jest palenie w kotłach opałem niskiej jakości, m.in.: węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratem. W gminie Pszczyna prowadzona jest także akcja umożliwiająca pozyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła czy termomodernizację budynków.

Oskar Piecuch / pless.pl, źródło: Unearthed Greenpeace, Światowa Organizacja Zdrowia - WHO

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj