pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 3754

Pawłowice w czołówce rankingu Narodowego Centrum Kultury

Gmina Pawłowice zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury dotyczącym zaangażowania samorządów w kulturę.

Centrum Kultury Pawłowice
Pawłowice w czołówce rankingu Narodowego Centrum Kultury · fot. youtube.com


Ranking został oparty o dane z roku 2015 i 2016 i uwzględniał zarówno dane finansowe, jak również dane na temat życia kulturalnego w poszczególnych gminach. Gmina Pawłowice zajęła trzecie miejsce w kategorii zamożnych gmin wiejskich.

Wśród składowych rankingu znalazły się: działalność i uczestnictwo w kulturze, czyli uczestnicy imprez artystyczno - rozrywkowych i imprez w domach kultury na 1000 mieszkańców, grupy artystyczne w domach kultury i czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców, wypożyczenia księgozbioru na 1 czytelnika w woluminach oraz wydatki na kulturę per capita i udział kultury w budżecie. W Pawłowicach uśrednione wydatki na kulturę w latach 2015 i 2016 wynosiły ok. 540 zł na jednego mieszkańca, natomiast udział wydatków na kulturę w budżecie wynosił ok. 7,4 %.

Organizatorzy rankingu brali pod uwagę nie tylko charakter gminy (wiejska, wiejsko-miejska, miejska, miasta na prawach powiatu), ale również zamożność gmin (mała - 25 proc. gmin o najniższym dochodzie per capita, średnia - 50 proc. gmin o średnim dochodzie per capita, duża - 25 proc. gmin o najwyższym dochodzie per capita.

Ranking powstał w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów za lata 2015-2016.

BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.