pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2018
  • 28 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4441

Tradycyjne stawianie moika w pszczyńskim skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Za nami:

28 kwietnia w pszczyńskim skansenie odbędzie się rytuał stawiania moika. To dziś już nieco zapomniany zwyczaj symbolizujący nadejście wiosny.

Stawianie moika w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - 30.04.2016
Stawianie moika w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - 30.04.2016 · fot. Andrzej Grynpeter


"Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Pierwsze informacje o mojach w Europie pochodzą z XIII wieku. Stawiano je wówczas jako przejaw czci i życzliwości przed kościołami, ratuszami, domami zamożnych i poważanych osób, a także przed domami dziewcząt cieszących się szczególnym powodzeniem.

W 2016 roku zwyczaj ten został reaktywowany w Pszczynie i cieszył się niemałym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów.

- W sobotę o godzinie 15:00 zapraszamy chętne dzieci do wspólnego ozdobienia moja kolorowymi wstążkami. A o godzinie 16:00 wystąpi Zespół Regionalny Pszczyna z programem "Z mojem i dziadem przez ziemię pszczyńską" - zapraszają organizatorzy.

Wstęp do skansenu w czasie imprezy jest bezpłatny.

Tradycyjne stawianie moika w pszczyńskim skansenie

BM, Oskar Piecuch / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj