Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2018
  • 16 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 10298

Ogródki restauracyjne wrócą na pszczyński rynek przed majówką

Jeszcze przed majówką na rynku w Pszczynie znów rozstawione zostaną ogródki restauracyjne, w tym roku nieco później niż zwykle ze względu na remont, wytyczne konserwatora oraz opłaty, które muszą ponieść przedsiębiorcy.

Rynek, Pszczyna
Rynek w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Ogródki restauracyjne od wielu lat były stałym krajobrazem wiosennej i letniej Pszczyny. Zwłaszcza w weekendy, gdy niemal o każdej porze dnia przesiadywało w nich wielu turystów i mieszkańców. Pozwalały równocześnie zamówić w restauracji pyszny posiłek, a z drugiej podziwiać malowniczą starówkę i odbywające się na niej wydarzenia kulturalne.

W tym roku, zgodnie z zapowiedziami, forma ogródków całkowicie się zmienia. Nie będą to już zadaszone wiaty przytwierdzone do elewacji kamienic, ale stojące 1,5 metra od nich parasole w kolorze ecru. Takie są wytyczne konserwatora zabytków, który zdecydował się na uporządkowanie zasad dla przedsiębiorców żyjących z usług i handlu przy pszczyńskim rynku. Czasowo związało się to również z przebudową i poszerzeniem chodników wokół najważniejszego placu w mieście. To między innymi te kwestie zaważyły na tym, że nikt nie zdecydował się jeszcze na wystawienie stolików.

To jednak nie wszystkie zmiany dla przedsiębiorców, głównie z branży gastronomicznej. Od tego roku, jeśli będą chcieli ustawić ogródek na chodniku wokół pszczyńskiego rynku, będą musieli ponosić opłatę za zajęcie pasa ruchu drogowego. Ta wynosi teraz 1 złoty za metr na dobę. Dla porównania, jeszcze w ubiegłym sezonie była to zryczałtowana opłata miesięczna w wysokości 5 złotych za metr.

Ta zmiana sprawiła, że przedsiębiorcy jeszcze przed wystawienie ogródków wspólnie zdecydowali się zaapelować do radnych o obniżenie tej kwoty. Korespondencja wysłana została przed kilkoma dniami. Niestety radni nie zdążyli się już zapoznać z listem przed sesją 12 kwietnia. Jak udało nam się dowiedzieć, nad kwestią wysokości opłat pochylą się już na najbliższych spotkaniach w komisjach.

Ostatecznie pierwsze ogródki mają pojawić się przy rynku 30 kwietnia. Na dzień dzisiejszy zgodę otrzymało trzech przedsiębiorców, ale już w następnym tygodniu możemy spodziewać się czterech kolejnych decyzji. Urząd Miejski stawia jednak tutaj warunek, że wnioskodawcy w momencie składania podania nie mogą mieć zaległości z płatnościami.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.