Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2018
  • 13 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 6107

[ZDJĘCIA] Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w Pszczynie oraz przed tablicą przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2018 · fot. Powiat


Co roku, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami". Tam starosta pszczyński, Paweł Sadza przypominał, że ofiarami zbrodni katyńskiej byli przede wszystkim naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy, oficerowie wojska i policji. - Dla komunistów byli zagrożeniem, kolejnym numerem, który trzeba zlikwidować. Dla Polaków byli elitą, szansą na lepsze jutro oraz symbolem walki. Ich śmierć miała polski naród złamać i pozbawić nadziei na zbudowanie wolnego i niezależnego państwa. Ale siłą i podstawą państwa są zawsze jego obywatele. I to Polacy udowadniali niejednokrotnie, bo honor i poczucie godności mamy we krwi - mówił starosta, jednocześnie dziękując obecnym na uroczystości sybirakom i kombatantom za nieustanne pielęgnowanie historii. - Dziękujemy, że tak chętnie spotykacie się z młodzieżą i opowiadacie im o swoich poruszających przeżyciach. I choć to bardzo bolesne i trudne wspomnienia, pomagają rozbudzać świadomość historyczną mieszkańców ziemi pszczyńskiej - podkreślał Paweł Sadza.

Uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2018
Uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2018 · fot. Powiat


Wiązanki i znicze pod "Dębem Katyńskim" złożyli m.in. samorządowcy z terenu powiatu pszczyńskiego, komendanci policji oraz straży pożarnej, pszczyńscy Sybiracy, kombatanci, rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, przedstawiciele pszczyńskich stowarzyszeń, kół oraz związków, dyrektorzy oraz młodzież pszczyńskich szkół. Dla uczczenia pamięci zamordowanych salwę honorową wykonali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

Pokaz słowno-muzyczny przygotowali uczniowie III LO w Pszczynie.

Tradycyjnie, druga część obchodów odbyła się przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956 przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Tutaj również licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze.

- Przywiodła nas tutaj wspólna pamięć, wspólny dług historyczny. Pochylamy głowy przed tymi, którzy mężnie przyjęli śmierć. Pochylamy głowy przed tymi, którzy cierpieli i których dążenia, marzenia i nadzieje zostały bezlitośnie zdeptane. Prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej. To zasługa rodzin katyńskich i związków sybiraków. Ich walka o pamięć, udział w zajęciach, w żywych lekcjach historii, są nieocenione w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach - mówił Stanisław Janosz, nauczyciel historii w PZS nr 2 w Pszczynie.

Uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2018
Uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2018 · fot. Powiat

ab, BM, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.