pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

 • 2 kwietnia 2018
 • wyświetleń: 8343

[ZDJĘCIA] XII Powiatowy Dzień Frankofonii w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

W środę, 28 marca w naszym mieście odbył się XII Powiatowy Dzień Frankofonii. Uroczystość ta miała miejsce w Zespole Szkół nr 1 - III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie. W trakcie jej obchodów najważniejsza była znajomość języka francuskiego, ale także taniec, śpiew oraz dobry humor i zabawa.

XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018 · fot. UM Pszczyna


Dzień Frankofonii obchodzony jest na całym świecie każdego roku 20 marca. W naszym regionie była to już dwunasta edycja tego wydarzenia. Każdego roku organizatorem Powiatowej Frankofonii jest jedna ze szkół powiatu uczestniczących w projekcie "Klasy frankofońskie na Śląsku". W tym roku galę przygotowali uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Uroczystość ta tradycyjne zgromadziła młodzież szkół naszego regionu, w których można uczyć się języka francuskiego, do których w tym roku dołączyły szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 18 w Pszczynie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Studzionce, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Piasku, Czarkowa i Kryr oraz I Liceum Ogólnokształcące i III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie.

XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018
XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018 · fot. UM Pszczyna


Tę wielką galę swoją obecnością zaszczycili: pan Jonathan Bangels, szef działu Polska, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Albania, Mołdawia, Wielka Brytania i Irlandia (Wallonie-Bruxelles International), pani Sylwia Wandziuk-Obłuska - Doradca w Przedstawicielstwie Walonia-Bruksela w Warszawie, pan Sebastien Durmeyer - Radca do spraw współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji w Warszawie, pani Nathalie Hirschsprung - Attaché ds. współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji w Warszawie, pani Renata Klimek-Kowalska - Koordynatorka Klas frankofońskich, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia - Europa Języków i Kultur, pan Andrzej Mróz - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, pani Ewa Figas - wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej oraz pani Manon Cuppens - lektorka języka francuskiego. Podczas XII Powiatowego Dnia Frankofonii obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele języka francuskiego.

XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018
XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018 · fot. UM Pszczyna


Podczas XII Powiatowego Dnia Frankofonii burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol otrzymał Order Palm Akademickich. Odznaczenie przyznawane jest przez premiera rządu francuskiego na wniosek Ministra Edukacji Narodowej Republiki Francji. Order Palm Akademickich wręczyli Sebastien Durrmeyer, radca do spraw współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji w Warszawie oraz Nathalie Hirschsprung, attachée ds. współpracy edukacyjnej Instytutu Francuskiego.

W trakcie spotkania swojego przemówienia Sebastian Durrmeyer pogratulował burmistrzowi Pszczyny, że udało mu się wprowadzić język francuski w tak wielu szkołach podstawowych, a Jonathan Bangels, przedstawiciel Waloni-Brukseli, podkreślił jak ważny w zakresie promocji frankofonii jest projekt "Klasy frankofońskie na Śląsku", w którym od wielu lat uczestniczą placówki z terenu powiatu pszczyńskiego. Panowie podkreślali również ogromne i wieloletnie zaangażowanie burmistrza Skrobola w rozwój klas francuskojęzycznych na terenie gminy Pszczyna.

Order Palm Akademickich dla burmistrza Dariusza Skrobola - 28.03.2018 · fot. BM / pless.pl


W trakcie spotkania uczniowie wszystkich szkół rywalizowali w wielu konkursach, w których zwycięzcami zostali:
 • konkurs plastyczny "Mangez bien, mangez sain": I miejsce Aleksandra Koczy (SP 2 Pszczyna), II miejsce: Sebastian Koczy (SP 2 Pszczyna), III miejsce Marta Basta (ZSP Kryry)
 • konkurs plastyczny "Prêt(e) pour la rentrée": I miejsce Klaudia Rutkowska i Maria Maroszek (III LO Pszczyna), II miejsce Natalia Kaletka i Hanna Gruszka (ZSP Kryry), III miejsce Katarzyna Skorupka (SP 12 Studzionka)
 • konkurs plastyczny "C'est moi, la vedette": wyróżnienie Karolina Smołka i Daria Słupik (ZSP Kryry)
 • konkurs na na reklamę filmową "Ça me tente...": I miejsce Dorota Dzierżawa, Szymon Czysz i Karolina Białas (ZSP Kryry), II miejsce Monika Kukuczka, Sylwia Nogły i Weronika Pastuszka (ZSP Kryry), III miejsce Paweł Bodnar (ZSP Kryry)
 • konkurs na najlepsze memy "Faites mieux que ça": I miejsce Marcin Wróbel (I LO Pszczyna), II miejsce (ZSP Kryry), III miejsce (I LO Pszczyna)
 • konkurs na dubbing smerfów "On schtroumpfe": wyróżnienie Hanna Paszkowska, Zuzanna Janduda, Nadia Świerkot, Klaudia Witała, Honorata Małys (ZSP Kryry)
 • konkurs na prezentację znanej postaci "Devine qui je suis": I miejsce Roksana Knapczyk (ILO Pszczyna)
 • konkurs kulinarny na najsmaczniejszego rogalika "Mon croissant favori": I miejsce Marcin Skipioł (IIILO Pszczyna)
 • konkurs na hasło w języku francuskim "Mon bracelet chuchotte": I miejsce Zuzanna Kiełkowska i Katarzyna Makowczyńska (SP 1 Pszczyna)
 • konkurs wiedzy o krajach frankofońskich: I miejsce Natalia Grzegorzek (ZSP Kryry), Wiktoria Kalka (SP 18 Pszczyna) i Maria Maroszek III LO Pszczyna, II miejsce Emilia Kolarczyk (I LO Pszczyna), Kacper Pfeifer (SP 12 Studzionka) i Oliwier Pukowiec (ZSP Czarków), III miejsce Małgorzata Helios (ZSP Piasek), Zofia Pławecka (SP 1 Pszczyna) i Wiktoria Żelazo (III LO Pszczyna)


XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018
XII Powiatowy Dzień Frankofonii - 28.03.2018 · fot. UM Pszczyna

BM / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj