pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 marca 2018
  • wyświetleń: 3432

31 maja rusza kolejna edycja Teatralnej Maszyny Pszczyna

Od 31 maja do 3 czerwca na terenie powiatu pszczyńskiego odbędzie się kolejna edycja festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Powołując się na ideę wydarzenia, jego społeczny i miejski charakter, organizatorzy postanowili w tym roku zaproponować repertuar skierowany również do odbiorców dotkniętych wadami słuchu i wzroku.Maszyna bez ucha to projekt mający na celu tworzenie wydarzeń kulturalnych przystosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niesłyszące. W ramach 7. edycji festiwalu Teatralna Maszyna zorganizowane zostaną trzy spektakle oraz cykl wydarzeń towarzyszących w pełni przystosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, a także działania budujące integrację społeczną, w trakcie których widz będzie miał możliwość "wczuć się" w świat osoby z niepełnosprawnością.

Odbiór widowiska teatralnego przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu będzie możliwy dzięki audiodeskrypcji i zastosowaniu tłumaczeń na język migowy. Dzięki dodatkowym opisom słownym odczytywanym na żywo i odbieranym za pośrednictwem słuchawek, osoba niewidoma może śledzić przebieg akcji, poznać grę aktorów, kostiumy, scenografię oraz barwy i światło. Dodatkowo nagrany i udostępniony zostanie specjalny audiowstęp, czyli krótki wstęp i opis wystawianej sztuki.

- Zorganizujemy specjalny Touch Tour, dzięki któremu widzowie będą mogli poznać przestrzeń teatralną, ciekawostki "zza kulis", a także porozmawiać z aktorami. Poprzez doświadczenia haptyczne widzowie będą mogli zapoznać się ze scenografią, kostiumami, rekwizytami. Ponadto program festiwalu zostanie wydrukowany w alfabecie Braille’a - zapowiada Wojciech Jakubiec, szef artystyczny festiwalu.

Osoby niesłyszące skorzystają z tłumaczenia widowiska teatralnego na Polski Język Migowy: tłumacz migowy przygotuje interpretację tekstu, a dodatkowo stanie się integralną częścią spektaklu - odpowiednio ucharakteryzowany, ubrany i oświetlony.

Organizatorzy rozpoczęli również kampanię crowdfundingową. Akcję można wesprzeć tutaj: www.wspieramkulture.pl

Weź laskę do Teatru - rozkręć Maszynę Bez Ucha!


Projekt Maszyna Bez Ucha realizowany jest przez zespół festiwalu Teatralna Maszyna. Festiwal prezentuje najciekawsze wydarzenia teatrów niezależnych w Polsce. Jego specyfika polega na organizacji wydarzeń w miejscach nie kojarzonych z działalnością artystyczną, np. pralnia szpitalna, czy bocznica kolejowa. Od 7 lat odbywa się w Pszczynie, mieście nieposiadającym instytucjonalnego teatru.

Kampanii towarzyszy hasło Weź laskę do Teatru, czyli rozkręć Maszynę bez Ucha.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.