pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 marca 2018
  • wyświetleń: 4171

Samorządowcy z powiatu o wspólnej komunikacji i pszczyńskim szpitalu

Podczas konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego, włodarze rozmawiali o utworzeniu powiatowo-gminnych linii komunikacji zbiorowej, omówili sytuację pszczyńskiego szpitala, podjęli także decyzję o kontynuowaniu wspólnych zakupów energii.

konwent
W konwencie wzięli udział: Bogdan Taranowski - wójt gminy Miedźna, Grzegorz Wanot - zastępca burmistrza Pszczyny, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec, Gabriela Placha - wójt Goczałkowic-Zdroju, Paweł Sadza - starosta pszczyński, Eugeniusz Lubański - wójt Kobióra oraz Franciszek Dziendziel - wójt gminy Pawłowice. · fot. Powiat


Włodarze powiatu i gmin widzą potrzebę wspólnego działania, dlatego spotykają się podczas konwentów, które pozwalają wypracować zbieżne stanowiska i inicjatywy korzystne dla mieszkańców.

Pierwsze w tym roku spotkanie szefów gmin i powiatu poświęcone było m.in. transportowi publicznemu. Aktualnie przygotowywany jest siódmy projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W jakim kształcie nowe prawo wejdzie w życie, jeszcze nie wiadomo. Wiele wskazuje na to, że na poziomie gminnym i powiatowym przestaną istnieć przewozy komercyjne (wykonywane przez przedsiębiorcę po dokonaniu zgłoszenia o zamiarze wykonywania przewozu). Funkcjonować mają tylko przewozy zlecone przez samorządy.

- Powiat od dłuższego czasu jest gotowy na przejęcie roli organizatora komunikacji powiatowej. Podtrzymujemy propozycję, żeby w ramach linii powiatowych funkcjonowały też linie gminne. Kiedy będzie już znany ostateczny kształt nowych przepisów, wystąpimy do gmin z konkretnymi symulacjami i propozycją podziału kosztów - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Powiat pszczyński ujął w swoim planie transportowym pięć głównych linii komunikacyjnych, łączących każdą gminę wiejską z centrum Pszczyny. Jedna z nich funkcjonuje od dwóch lat - powiat pszczyński organizuje kursy na trasie Pszczyna - Suszec, przedłużonej do Żor, którą dofinansują samorządy.

Starosta pszczyński przedstawił włodarzom gmin obecną sytuację szpitala w Pszczynie. Wyjaśnił, że Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach od kilku miesięcy zapowiada odebranie kontraktu na leczenie pacjentów spółce Centrum Dializa, która dzierżawi placówkę. Zapewnił, że powiat przygotowuje się na taki scenariusz.

- Nie mamy prawa do oceny świadczeń medycznych realizowanych w szpitalu - te może kontrolować jedynie Narodowy Fundusz Zdrowia. Sami nie możemy wypowiedzieć umowy dzierżawy spółce, bo w takim wypadku to spółka nadal posiadać będzie kontrakt na leczenie pacjentów. Jeżeli dojdzie do wypowiedzenia kontraktu przez NFZ, wtedy na zasadzie cesji będziemy chcieli go przejąć i zapewnić ciągłość świadczeń medycznych dla naszych mieszkańców. Nasze działania skoncentrowane są na tym, żeby szpital w Pszczynie nadal istniał - mówił starosta Paweł Sadza.

W tym roku kończy się termin trwania umowy, którą samorządy zawarły na wspólny zakupy energii elektrycznej. Włodarze podkreślili, że wspólne zakupy mediów gwarantują korzystniejszą cenę, dlatego postanowili kontynuować tę inicjatywę. Zapoznali się także z możliwością przystąpienia do klastra energetycznego.

To szerokie porozumienie, które mogą zawierać zarówno samorządy, jak i osoby prawne i fizyczne. Zakres działalności w ramach klastra jest szeroki - od wytwarzania energii, przez dystrybucję, aż po obrót. Założeniem jest zredukowanie kosztów zakupu mediów - dla samorządów oraz mieszkańców. Samorządowcy ustalili, że w najbliższych tygodniach dokładnie zapoznają się z tematem i podejmą decyzję o ewentualnym zawarciu porozumienia i przystąpieniu do klastra energetycznego.

Włodarze mieli okazję zapoznać się z działalnością Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, rozmawiali także m.in. o wspólnym systemie mapowym i organizacji szkolenia poświęconego funkcjonowaniu spółek wodnych.

ab, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.