pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 marca 2018
  • wyświetleń: 3200

Budżet Obywatelski bez zmian. Wciąż można zgłaszać inwestycje drogowe

Nadal będzie można zgłaszać wnioski o inwestycje drogowe w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego - taką decyzję podjęli wspólnie burmistrz Dariusz Skrobol wraz z zastępcą Grzegorzem Wanotem.

Zebranie sprawozdawcze w sołectwie Ćwiklice - 21.02.2018
Wojciech Jakubiec, koordynator Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego przedstawiał mieszkańcom zmiany zaproponowane przez Rady Sąsiedzkie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy, że mieszkańcy spotykający się podczas zebrań sprawozdawczych mają możliwość głosowania ws. zmian do Budżetu Obywatelskiego zaproponowanych przez Rady Sąsiedzkie. Pisaliśmy o tym w artykule pt. "Budżet Obywatelski bez inwestycji drogowych? Mieszkańcy głosują". Szybko jednak wycofano się z tego pomysłu. Dlaczego?

- Rady Sąsiedzkie, warto dodać, że z 50 tysięcy mieszkańców na te zebrania przyszło 12-13 mieszkańców, wypracowały pomysł, żeby nie dawać do Budżetu Obywatelskiego zgody na realizację inwestycji drogowych i chodnikowych. Ja osobiście z tym się nie zgadzam, bo to ma być decyzja mieszkańców, a nie Rady czy burmistrza. Jeżeli mieszkańcy chcą w danym sołectwie czy na osiedlu zrobić sobie kawałek drogi czy chodnika i chcą to zrobić w ramach wniosku do Budżetu Obywatelskiego, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to się działo - tłumaczy burmistrz Dariusz Skrobol.

Zebranie sprawozdawcze na os. Daszyńskiego - 19.02.2018
Zebranie sprawozdawcze na os. Daszyńskiego - 19.02.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Na kilku zebraniach sprawozdawczych faktycznie toczyła się dyskusja - ponieważ taka też była sugestia Rady Miasta, żeby ten temat przedyskutować - dyskusja była całkowicie niepotrzebna, budziła mnóstwo emocji. Kilka osób stawało po tej stronie, żeby nie robić tych projektów drogowych, jednak większość zebrań dotyczy tylko i wyłącznie spraw dróg i stanu dróg w gminie Pszczyna. Warto dodać, że mamy w gminie 240 km dróg nieutwardzonych, więc temat ten będzie niewyczerpany przez wszystkie zebrania przez następne lata. Dlatego stwierdziłem, że na kolejnych zebraniach nie będziemy tego głosować. To jest decyzja mieszkańców. Jeżeli pojawi się projekt chodnika, czy decyzja o budowie kawałka chodnika lub drogi z Budżetu Obywatelskiego to mieszkańcy będą decydować czy to zrobić czy nie. I to jest chyba najlepsza idea i właśnie ten kierunek Budżetu Obywatelskiego. Wiem, że to się niektórym osobom nie podoba, natomiast podjąłem taką decyzję, ze względu na to, aby dać w 100% kompetencje podejmowania decyzji właśnie mieszkańcom - podkreśla burmistrz.

Zebranie sprawozdawcze na os. Powstańców Śląskich - 20.02.2018
Zebranie sprawozdawcze na os. Powstańców Śląskich - 20.02.2018 · fot. BM / pless.pl


Przypominamy, że nad propozycją głosowano zaledwie na trzech osiedlach: Śródmieście, Daszyńskiego, Powstańców Śląskich oraz w sołectwie Ćwiklice. Na pierwszym, trzecim i czwartym zebraniu mieszkańcy opowiedzieli się za wprowadzeniem zmian. Natomiast na os. Daszyńskiego zgromadzeni zagłosowali przeciwko. We wszystkich przypadkach temat zmian w Budżecie Obywatelskim okazał się sporny i niejednokrotnie mieszkańcy nie dochodzili między sobą do porozumienia.

Relacje z wszystkich zebrań sprawozdawczych znajdziecie w serwisie "Polecamy" na stronie głównej pless.pl.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.