pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 marca 2018
  • 12 marca 2018
  • wyświetleń: 13456

W sprawie pszczyńskiego szpitala są brane pod uwagę różne scenariusze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

- Bierzemy pod uwagę różne scenariusze, jesteśmy merytorycznie przygotowani na przejęcie szpitala w przypadku wypowiedzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu spółce Centrum Dializa - informuje starosta pszczyński, Paweł Sadza.

szpital, dializa
Szpital w Pszczynie · fot. pless.pl


Starosta pszczyński, Paweł Sadza poinformował za pośrednictwem strony internetowej o obecnej sytuacji szpitala w Pszczynie i groźbie odebrania kontraktu spółce Centrum Dializa przez NFZ. Przestrzega jednak przed zbyt pochopnymi decyzjami, bo te mogą w ostateczności doprowadzić do tego, że w budynku nie będą świadczone jakiekolwiek usługi medyczne.

- Nie możemy z dnia na dzień wyrzucić spółki Centrum Dializa ze szpitala - jak chce tego część radnych powiatowych - bo nie mamy żadnej pewności, że będziemy mogli przejąć kontrakt na leczenie pacjentów - wyjaśnia starosta i dodaje: - Nigdy nie będzie mojej zgody na zamknięcie szpitala i ewakuację pacjentów, a do takiej sytuacji dojdzie, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyrazi zgody na cesję kontraktu.

Paweł Sadza ostrzega również pozostałych samorządowców przed nieostrożnymi decyzjami i wypowiedziami. - Część radnych, przedstawiając żądania natychmiastowego zerwania umowy ze spółką, w ogóle nie bierze pod uwagę tych argumentów. Dopóki nie otrzymamy jasnego stanowiska ministra i Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie, nie możemy podejmować żadnych drastycznych decyzji. Musimy mieć pewność, że możliwe będzie zapewnienie sprawnego i ciągłego działania szpitala i leczenia naszych mieszkańców - tłumaczy.

Pełna treść informacji poniżej.

Informacja starosty pszczyńskiego ws. pszczyńskiego szpitala:

Szanowni Państwo!

Umowa dzierżawy Szpitala Powiatowego w Pszczynie zawarta została 30 września 2010 r. na mocy uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego kadencji 2006-2010, pomiędzy powiatem pszczyńskim reprezentowanym przez ówczesny Zarząd Powiatu Pszczyńskiego, w imieniu którego działali starosta Józef Tetla i wicestarosta Zygmunt Jeleń oraz Centrum Dializa Sp. z o.o., którą reprezentował prezes zarządu, Jacek Nowakowski.

Bierzemy pod uwagę różne scenariusze, jesteśmy merytorycznie przygotowani na rozwiązanie umowy dzierżawy i przejęcie szpitala w przypadku wypowiedzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu spółce Centrum Dializa. A zapowiedzi zerwania kontraktu od kilku miesięcy przekazuje nam dyrekcja Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Nie możemy jednak z dnia na dzień wyrzucić spółki Centrum Dializa ze szpitala - jak chce tego część radnych powiatowych - bo nie mamy żadnej pewności, że będziemy mogli przejąć kontrakt na leczenie pacjentów. To spółka Centrum Dializa realizuje kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia o wartości ok. 36 mln rocznie. Od października 2017 r. pszczyński szpital znajduje się w tzw. sieci szpitali, weszła w życie reforma, zmieniono przepisy, które nie regulują szczegółowo kwestii zmiany zarządcy szpitala. Dotychczasowe rozmowy z dyrektorem NFZ w Katowicach nie przyniosły zapewnień, że powiat będzie mógł przejąć kontrakt realizowany przez spółkę.

Dlatego zwróciłem się do ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie z zapytaniem, czy w przypadku przejęcia szpitala przez powiat, będziemy mogli przejąć także kontrakt na leczenie pacjentów w pszczyńskim szpitalu? Nigdy nie będzie mojej zgody na zamknięcie szpitala i ewakuację pacjentów, a do takiej sytuacji dojdzie, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyrazi zgody na cesję kontraktu. Taka decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia będzie działaniem wymierzonym przeciwko mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, którzy zmuszeni będą do podróżowania do szpitali w oddalonych miejscowościach. W przypadkach zagrożenia życia liczy się każda minuta, dlatego tak ważne jest, by szpital mógł działać nadal w Pszczynie dla mieszkańców powiatu.

Część radnych, przedstawiając żądania natychmiastowego zerwania umowy ze spółką, w ogóle nie bierze pod uwagę tych argumentów. Dopóki nie otrzymamy jasnego stanowiska ministra i Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie, nie możemy podejmować żadnych drastycznych decyzji. Musimy mieć pewność, że możliwe będzie zapewnienie sprawnego i ciągłego działania szpitala i leczenia naszych mieszkańców.

Rocznie w szpitalu w Pszczynie leczonych jest 10,5 tysiąca pacjentów. Pracuje tu niespełna 100 lekarzy oraz ok. 250 pielęgniarek i pozostałego personelu. Mam nadzieję, że jeżeli powiat pszczyński przejmie szpital, te osoby nadal będą tu leczyć i pracować.

Odnosząc się do informacji przekazywanych mediom przez spółkę Centrum Dializa pragnę zauważyć, że zgodnie z par. 3. pkt. 3 umowy dzierżawy szpitala to dzierżawca - spółka Centrum Dializa - zobowiązał się do utrzymywania obiektów szpitala we właściwym stanie technicznym, sanitarnym i przeciwpożarowym.

Starosta pszczyński
Paweł Sadza

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj