pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 marca 2018
  • wyświetleń: 3207

[ZDJĘCIA] Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Młody kierowca często nie wie, które zdarzenie drogowe można zakwalifikować jako kolizję, a które jest wypadkiem. Te dwa pojęcia często stosowane są zamiennie. Występują jednak zasadnicze różnice dotyczące postępowania uczestników tych zdarzeń. To, a także przyczyny i skutki powstawania wypadków drogowych omówili z młodzieżą z pszczyńskich klas mundurowych specjaliści z miejscowej komendy policji.

Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców - 02.2018 · fot. KPP Pszczyna


Mundurowi podkreślali, że w momencie wypadku, kiedy co najmniej jedna osoba straciła życie lub została ranna, należy koniecznie wezwać policję i służby ratunkowe. Wówczas też nie należy usuwać pojazdów z drogi, ponieważ policjanci będą musieli udokumentować to, co zastali na miejscu. Specjalista wydziału ruchu drogowego przypomniał również o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, włączeniu świateł awaryjnych, ustawieniu w odpowiedniej odległości trójkąta, nałożeniu kamizelek odblaskowych, powiadomieniu niezbędnych służb i przekazania im wyczerpujących danych na temat liczby rannych, ich obrażeń, miejsca zdarzenia, ilości uszkodzonych samochodów i innych informacji umożliwiających dyżurnemu skierowanie na miejsce odpowiedniej ilości załóg pogotowia, straży pożarnej i patroli drogówki.

Policjant podkreślił także różnice pomiędzy wypadkiem, a kolizją. Zaznaczył, że w sytuacji tzw. stłuczki, czyli popularnej kolizji, gdzie nikt poważnie nie ucierpiał, jeżeli jest to możliwe, powinno usunąć się pojazdy z drogi. Przestrzegł przed niestosowaniem się do tego obowiązku i grożącym za to mandatem. Policjant przećwiczył z młodzieżą czynności, które powinien wykonać uczestnik takiej kolizji. Specjalista zaznaczył, że w sytuacji, kiedy kierowcy nie są w stanie się porozumieć, wówczas należy wezwać policję. Podkreślił również, że po policyjny patrol należy także zadzwonić, gdy zachodzi podejrzenie, że sprawca kolizji był nietrzeźwy.

Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców - 02.2018
Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców - 02.2018 · fot. KPP Pszczyna


Funkcjonariusz przypomniał także, że to policjant jest najważniejszą osobą na skrzyżowaniu i każdy kierujący jest zobowiązany wykonywać jego polecenia. Zaznaczył, że sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz reguła prawej strony. Omawiając te zagadnienia, przeprowadził praktyczną lekcję kierowania ruchem i przypomniał obowiązujące przepisy.

Przy okazji spotkania z młodymi adeptami kierownicy mundurowi omówili także problem pijanych kierowców i zaproponowali przejście slalomu w specjalistycznych alkogoglach. Chcieli, aby każdy z uczniów przekonał się, jak bardzo spada orientacja oraz refleks podczas jazdy na tzw. podwójnym gazie i jakie mogą być tego konsekwencje.

Spotkanie ze specjalistą z pszczyńskiej drogówki i policyjnym profilaktykiem odbyło się w ramach kampanii "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" i miało przygotować nastoletnich uczestników ruchu drogowego do świadomego i rozważnego korzystania z dróg.

Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców - 02.2018
Wypadek czy kolizja? Warsztaty dla młodych kierowców - 02.2018 · fot. KPP Pszczyna

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj