pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 lutego 2018
  • wyświetleń: 5794

Policja i straż kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych

Fala ostatnich mrozów spowodowała, że policjanci oraz pracownicy straży miejskiej w Pszczynie szukali miejsc pobytu osób bezdomnych.

Policja i straż kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych - 02.2018 · fot. KPP Pszczyna


Od kilku lat w okresie intensywnych mrozów strażnicy zaopatrują osoby potrzebujące w ciepłą odzież i koce. Komendant straży miejskiej apeluje do mieszkańców o reakcję. - Jeżeli będą Państwo widzieli, że na dworze przebywają osoby potrzebujące pomocy, prosimy o kontakt. Być może ktoś dysponuje niepotrzebnymi kurtkami, śpiworami to można je dostarczyć do naszej siedziby przy ul. Zdrojowej - mówi Artur Krzyżaniak.

W terenie patrol straży miejskiej pracuje do godz. 22.00. Przez całą dobę na posterunku siedzi dyżurny, który przyjmuje zgłoszenia. W przypadku nocnych interwencji zgłoszenie przekazywane jest do komisariatu Policji, z którą straż miejska współpracuje. W pomoc osobom bezdomnym zaangażowany jest również Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie.

Ważne telefony:
  • całodobowy telefon do dyżurnego Straży Miejskiej - 32 210 43 73
  • Schronisko im. św. Jana Pawła II w Rybniku przy ul. 3 Maja 48b
  • Schronisko - "Dom Nadziei", ul. Wolności 83, 42-300 Myszków tel 34 313-68-69
  • Dom dla Bezdomnych Matek z Dziećmi w Wiśle Małej, ul. Pawia 11, tel. 32 449-04-09


Straż miejska, bezodmni
Policjanci i strażnicy kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. · fot. UM Pszczyna


Do apelu przyłącza się Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie: - Apelujemy do państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do panującej pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112.

Dodatkowo policjanci przygotowali kilka porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofierze niskich temperatur. - Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach - mówią mundurowi i ostrzegają, że obniżenie temperatury ciała do 25 st. C może prowadzić do śmierci.

Straż miejska, bezodmni
Policjanci i strażnicy kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. · fot. UM Pszczyna


Postępowanie w przypadku hipotermii:

1.Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2.Załóż rękawiczki.
3.Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
4.Wezwij pogotowie lub powiadom policję.
5.Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.
6. Gdy poszkodowany jest przytomny możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.
9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), zostawić poszkodowanego samego oraz gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna, KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.