pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 lutego 2018
  • wyświetleń: 6880

79-latka padła ofiarą oszustów. Kobieta straciła pieniądze i biżuterię

W ten weekend na listę pokrzywdzonych przez fałszywego syna i policjanta trafiła 79-letnia mieszkanka Pszczyny. Kobieta zorientowała się, że została oszukana dopiero wtedy, kiedy zadzwoniła do dyżurnego miejscowej jednostki policji.

W piątek, około godziny 15.00 kobieta odebrała telefon i usłyszała w słuchawce zachrypnięty głos mężczyzny podającego się za jej syna. Mężczyzna twierdził, że miał wypadek i jest teraz na komendzie, po czym przekazał słuchawkę innemu rozmówcy. Ten potwierdził fakt wypadku i przedstawił się jako policjant. Dodał jeszcze, że teraz przekaże słuchawkę prokuratorowi, który potwierdzi całość przedstawionego wydarzenia. Obydwaj mężczyźni podkreślali również pilną potrzebę przekazania pieniędzy. Twierdzili, że jest to koszt odszkodowania i jego uregulowanie pozwoli jej synowi uniknąć więzienia. Finał tej prawie 20- minutowej rozmowy telefonicznej był taki, że na domofon zadzwonił kolejny fałszywy policjant.

Nieznany pokrzywdzonej mężczyzna odebrał przygotowane przez nią pieniądze i biżuterię, po czym zniknął za rogiem budynku. Po wszystkim, chcąc upewnić się, czy przesyłka dotarła i czy jej syn jest już bezpieczny, 79-latka wybrała numer alarmowy 997. Odebrał dyżurny pszczyńskiej jednostki policji i poinformował pokrzywdzoną, że nie ma informacji o jakimkolwiek wypadku, w którym uczestniczył jej syn. Po tych słowach kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i jedyne, co jej pozostało, to złożyć oficjalne zawiadomienie o przestępstwie.

W tym czasie sprawcy próbowali obłowić się również pod innymi adresami na terenie miasta. Tam jednak ich plan urywał się jeszcze na etapie rozmowy telefonicznej. Niedoszli pokrzywdzeni orientowali się zawczasu co do zamiarów rozmówcy. Aż w 7 przypadkach czujność i przezorność seniorów okazały się bezcenne. Sprawca przedstawiał się jako syn lub wnuczek i prosił o wsparcie finansowe. Twierdził, że jest uczestnikiem wypadku drogowego i tylko określona kwota pieniędzy może ustrzec go przed bardzo poważnymi konsekwencjami. Dokładnie taki przebieg rozmowy przedstawiła również ostatnia z wytypowanych przez sprawców ofiar.

- Ponownie apelujemy - bądźcie Państwo ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej! Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności - apelują policjanci.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.