pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 lutego 2018
  • wyświetleń: 5905

Dzięki umowie gminy ze spółką JSW, najlepsi uczniowie dostaną pracę

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSO w Pawłowicach" podaj

Gmina Pawłowice oraz Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. podpisały porozumienie w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu technika górnictwa podziemnego i technika elektryka.

Pawłowice, gmina, edukacja, JSW spółka, nauka
Od lewej: Józef Jaszczyk, Artur Wojtków, Franciszek Dziendziel, Aleksander Szymura. · fot. UM Pszczyna


Technik-elektryk to nowość w ofercie edukacyjnej technikum działającego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Osiedlu Pawłowice, natomiast klasy kształcące w zawodzie technik górnictwa podziemnego funkcjonują w pawłowickiej szkole od 2006 roku, choć od kilku lat nie było naboru do klas pierwszych. Kryzys, jaki dotknął górnictwo w latach 2015/2016 i brak możliwości znalezienia pracy w zawodzie, miał wpływ na decyzje zawodowe absolwentów gimnazjów. Nie było chętnych do rozpoczęcia nauki. Nowa strategia JSW S.A. na lata 2018-2030 uwzględnia jednak wzrost wydobycia, a co za tym idzie - wzrost zatrudnienia. Ręce i głowy do pracy w kopalniach Spółki będą potrzebne nie tylko po to, by zastąpić tych, którzy odchodzą na emeryturę.

JSW S.A. wystąpiło więc do gminy Pawłowice z propozycją podpisania stosownego porozumienia, aby zagwarantować firmie dopływ wyszkolonej kadry pracowniczej. Porozumienie, które podpisano w siedzibie urzędu 19 lutego 2018 r. dotyczy uczniów, którzy rozpoczną naukę w roku 2018/2019 i 2019/2020. Prezes Zarządu ds. Pracy i Polityki Społecznej JSW Artur Wojtków podkreślił, że najlepsi absolwenci będą mieli szansę na zatrudnienie w JSW S.A., a nie - jak dotychczas - w JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o.

Pawłowice, gmina, edukacja, JSW spółka, nauka
Od lewej: Józef Jaszczyk, Artur Wojtków, Franciszek Dziendziel, Aleksander Szymura. · fot. UM Pszczyna


Praktyczna nauka zawodu będzie odbywała się w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w KWK "Pniówek" - strategicznej kopalni Spółki, która znajduje się właśnie na terenie gminy Pawłowice. Uczniowie będą mieli do dyspozycji sztolnię szkoleniową i warsztat szkoleniowy - w tym elektryczny. Obecny na spotkaniu dyrektor KWK "Pniówek" Józef Jaszczyk zadeklarował, że uczniowie, w ramach możliwości kopalni, poznają również warunki pracy w wyrobiskach górniczych, co powinno ułatwić im ostateczne podjęcie decyzji o związaniu swojej kariery zawodowej z kopalnią.

Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice zwrócił uwagę na fakt, że kształcenie w pawłowickim technikum ma odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu na rynku pracy. Stąd też gmina co roku podpisuje stosowne porozumienia z firmą JAS-FBG S.A. w zakresie nauki zawodu technik-logistyk oraz firmą JBG-2 Sp. z o.o. - technik chłodnictwa i klimatyzacji. Wysokie miejsce w rankingu techników w skali kraju (22 miejsce) i województwa (6 miejsce) jest dowodem na to, że tego rodzaju kształcenie przynosi efekt.

Porozumienie podpisali w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Pawłowice prezes JSW S.A. Artur Wojtków i wójt Franciszek Dziendziel, w obecności Józefa Jaszczyka - dyrektora KWK "Pniówek" i Aleksandra Szymury - Przewodniczącego Rady Gminy Pawłowice i dyrektora KWK "Pniówek" ds. pracowniczych.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZSO w Pawłowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSO w Pawłowicach" podaj