pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 lutego 2018
  • wyświetleń: 2460

Policjanci kontrolują okolice zbiorników wodnych w powiecie

Policjanci z Pszczyny kontrolują dwa największe w powiecie zbiorniki wodne: łącki i goczałkowicki. Nie pomijają również licznie występujących w parku miejskim stawów i różnego rodzaju sadzawek. Sprawdzają czy w ich pobliżu nie ma dzieci bez nadzoru osób dorosłych.

Policja, staw, akwen, woda, jezioro, kontrola
Policyjne kontrole zbiorników wodnych · fot. KPP Pszczyna


Pszczyńscy policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na lód i zachęcają do korzystania ze sztucznych lodowisk. Przygotowali kilka przydatnych porad, które mogą uratować nam życie, gdy znajdziemy się na lodzie.

- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie - zalecają mundurowi. - Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego - doradzają.

Policjanci sugerują, by - jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź - spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec, a jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny - tłumaczą funkcjonariusze z Pszczyny.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.