pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 lutego 2018
  • 23 lutego 2018
  • wyświetleń: 4188

Spotkanie z jednym z współtwórców śląskiej "Solidarności"

Za nami:

W piątek, 23 lutego w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbędzie się spotkanie otwarte z Andrzejem Rozpłochowskim - przywódcą strajków w sierpniu 1980 roku ówczesnej hucie Katowice.

Andrzej Rozpochłowski
Andrzej Rozpochłowski · fot. zdj. archiwalne


Spotkanie będzie nosiło tytuł "Prawdziwa historia Solidarności" i rozpocznie się o godzinie 17.00.

Urodzony w Gdańsku Andrzej Rozpłochowski był polskim mechanikiem, działaczem opozycji w okresie PRL i jednym ze współtwórców śląskiej "Solidarności". Był pracownikiem Huty Katowice. W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w swoim zakładzie pracy, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej "Solidarności". Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania.

Andrzej Rozpochłowski był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S" i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. W 1981 kandydował na przewodniczącego zarządu regionu związku, jednak przegrał z Leszkiem Waliszewskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, rok później oskarżony o działania antypaństwowe, nie został osądzony, zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

Współpracował z działaczami podziemnej "Solidarności", w 1985 wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. W 2009 ujawnił, iż jego ojciec był funkcjonariuszem komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa, a jego druga żona Barbara tajnym współpracownikiem SB.

W 2010 powrócił do Polski. Bez powodzenia kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku śląskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był kandydatem Solidarnej Polski.

W 2011 Stowarzyszenie Pokolenie wydało napisaną przez Andrzeja Rozpłochowskiego publikację wspomnieniową pt. "Postawią ci szubienicę". W 2013 ukazał się jej drugi tom.

Zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z 11 listopada 1990 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP na uchodźstwie odznaczył go uprzednio również Srebrnym Krzyżem Zasługi.

13 grudnia 2010 prezydent RP Bronisław Komorowski wyróżnił go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Rozpłochowski zwrócił ten order prezydentowi w styczniu 2012 w proteście przeciwko wyrokowi w sprawie sprawców stanu wojennego. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go w 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności, w 2017 nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Życiorys za wikipedia.org.

new / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.