pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 stycznia 2018
  • 2 lutego 2018
  • wyświetleń: 16431

Przebudowa Słonecznej, Dobrawy tańsza o milion niż planowano?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "pless.pl FLASH" podaj

Najprawdopodobniej za nieco ponad 1,5 roku kierowcy będą mogli korzystać z przebudowanych ulic Dobrawy i Słonecznej. Co jednak jeszcze bardziej istotne, w międzyczasie na skrzyżowaniu łączącym obie drogi z ulicą Marii Skłodowskiej-Curie powstanie rondo. Będzie również ścieżka dla rowerzystów. W środę otwarto oferty na wykonanie prac. Najniższa kwota pozwoliłaby na oszczędności ponad miliona złotych w budżecie gminy!31 stycznia w Urzędzie Miejskim w Pszczynie odczytano oferty zaproponowane na wykonanie prac w ciągu ulic Słonecznej i Dobrawy (wraz ze skrzyżowaniem z ul. Marii Skłodowskiej-Curie). Wpłynęło pięć propozycji. Najtańsza opiewa na kwotę 6.527.390,99 zł brutto i jest propozycją spółki Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich. Dla porównania, najwyższą ofertę złożyła wrocławska firma Berger Bau Polska (8.290.481,81 zł). Wcześniej na wykonaniu całej inwestycji zaplanowano w budżecie gminy 7.622.158, 59 zł.

W najbliższych dniach prowadzona będzie procedura weryfikacji ofert, strony będą miały również możliwość odwołania. Patrząc realnie, po podpisaniu umowy, prace będą mogły rozpocząć się wiosną. Z racji tego, że zakres inwestycji jest potężny, wykonawca będzie miał czas na realizację wszystkich prac do 30 września 2019 roku.

Co się w międzyczasie zmieni? Największą zmianą wpływająca na bezpieczeństwo ruchu jest przebudowa połączenia ulic Słonecznej, Dobrawy i Skłodowskiej-Curie na rondo. Dziś to jedno z najbardziej krytykowanych skrzyżowań w mieście. Przez wiele lat dochodziło tu do dziesiątek zdarzeń, w tym zakończonych wypadkami.

Ulica Słoneczna i ulica Dobrawy w Pszczynie z drona - 06.11.2017 · fot. pless.pl


Na ul. Słonecznej wykonana zostanie m.in. nowa konstrukcja dwóch jezdni o szerokości 5,5m każda, na którą składać się będzie pas ruchu o szerokości 3,0m oraz pas postojowy o szerokości 2,5m. Po stronie północnej wzdłuż ulicy zaprojektowano chodnik o szerokości 1,5m odsunięty od jezdni i rozdzielony pasem zieleni o szerokości 2,0m. Po drugiej stronie ścieżkę rowerową o szerokości 2,0m odsuniętą od jezdni o 0,75m oraz chodnik o szerokości 1,5m.

Istotną zmianą będzie także zamknięcie przejazdu na wysokości ulicy Bratniej. Takie przejazdy pozostaną na wysokości ulic Wesołej i Ogrodowej. Z kolei na wysokości skrzyżowania ulicy Słonecznej z ulicą Piękną powstanie małe rondo.

Do pobrania: Projekt przebudowy ul. Słonecznej w Pszczynie

Ulica Słoneczna i ulica Dobrawy w Pszczynie - 06.11.2017 · fot. pless.pl


Po stronie osiedla Piastów, czyli na ulicy Dobrawy jezdnia będzie miała szerokość 7m, po północnej stronie drogi zlokalizowano stanowiska postojowe dla samochodów osobowych oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m odsunięty od stanowisk postojowych pasem zieleni o szerokości od 1,0 m do 3,75m przechodzący następnie w chodnik o szerokości 2,0m.

Do pobrania: Projekt przebudowy ul. Dobrawy w Pszczynie wraz ze skrzyżowaniem

Częścią inwestycji jest też przebudowa fragmentu ulicy Henryka Brodatego. Odcinek ten ma 100 metrów i obejmuje część drogi przebiegającej od ul. Dobrawy do drogi wojewódzkiej nr 933 (ul. Bielska). Zaprojektowano jezdnię o szerokości 7,0m z obustronnymi poboczami o szerokości 0,8m ulepszonymi kostką betonową.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

pless.pl FLASH

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "pless.pl FLASH" podaj