pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 stycznia 2018
  • 29 stycznia 2018
  • wyświetleń: 20237

ARD o smogu w Pszczynie: nowy komentarz pszczyńskich radnych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W styczniu niemiecka stacja ARD Das Erste wyemitowała program o smogu w Pszczynie. Materiał odbił się szerokim echem wśród mieszkańców naszej gminy. W czwartek radny Krystian Czypek z Łąki, gdzie między innymi powstawał reportaż, dopytywał czy konieczny w programie był udział pszczyńskiej straży miejskiej i pyta czy planowana jest rewizyta SM w Niemczech. Pod interpelacją podpisał się także radny Marek Szklorz. Dzień później, po publikacji artykułu "Radny podważa film ARD o smogu i wysyła straż miejską do Niemiec" obydwaj poprosili naszą redakcję o publikację komentarza. Jego treść znajdziecie na końcu artykułu.W połowie tego miesiąca pierwszy program telewizji niemieckiej pokazał Pszczynę i okolice. Nie była to jednak reklama walorów turystycznych naszego regionu, ale kilkuminutowy materiał o smogu. Prowadzący dziennikarz stwierdził, że mieszkańcy Pszczyny sami szkodzą swoim drogom oddechowymi, paląc w starych piecach węglowych. - Nawet ja zauważyłem, że nie da się tu oddychać - dodał niemiecki dziennikarz.

Nie wszyscy odebrali jednak materiał jako motywację, która powinna towarzyszyć gminie w walce o lepszą jakość powietrza. Uwagę radnego z Łąki, Krystiana Czypka zwrócił fakt, że w nagraniu ekipie niemieckich dziennikarzy towarzyszyła pszczyńska straż miejska. Temat ten poruszył na czwartkowej sesji rady miejskiej.

Smog, ARD Das Erste, telewizja, Niemcy
Niemiecka telewizja przeprowadziła w Pszczynie wywiady z mieszkańcami. Dziennikarz pytał pszczynian o jakość powietrza. · fot. Das Erste


Krystian Czypek, wspólnie z Markiem Szklorzem (radny z os. Kolonia Jasna), złożył interpelację, w której pytają czy burmistrz wiedział "o tym przedsięwzięciu" (nagraniu - przyp. red.). Chcą również dowiedzieć się czy obecność straży miejskiej była w tym programie potrzebna i jaki cel przyświecał wspólnej akcji straży miejskiej w obecności kamer.

- Straż miejska dobrze sobie radzi w tym obszarze działania i nie potrzebuje wsparcia - mówił radny z Łąki. - Czy jest przewidziana rewizyta straży miejskiej w wyszukanym terenie Niemiec? - dopytywał.

Krystian Czypek, rada miejska, sesja, radny
Radny Krystian Czypek z Łąki odczytał interpelację dotyczącą nagrania materiału przez stację Das Erste. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Odniósł się również do wydarzeń sprzed kilku lat. - Gdzie była telewizja niemiecka jak chciano w naszym rejonie wybudować kompostownię? - pytał na sesji.

Krystian Czypek dodał, że sprawa jest rozwojowa i wzbudziła wielki niepokój. - Jeśli ma to wesprzeć poparcie Niemiec w Unii Europejskiej na dołożenie ze sto milionów na realizację ochrony naszej gminy, to można jeszcze to zrozumieć, ale myślę, że trochę inny cel temu przyświecał - spuentował.

Z racji tego, że zapytanie pojawiło się w formie interpelacji, na powyższe pytania już wkrótce będzie musiał odpowiedzieć burmistrz Pszczyny.

Komentarz radnych Marka Szklorza i Krystiana CzypkaW międzyczasie (w piątek, 26 stycznia) radni Marek Szklorz i Krystian Czypek poprosili naszą redakcję o publikację komentarza dotyczącego interpelacji oraz zamieszczonego w czwartek artykułu. Pełną treść publikujemy poniżej.

Komentarz radnych Marka Szklorza i Krystiana Czypka:

Szanowni Mieszkańcy,

cieszymy się, że problem smogu po raz kolejny jednoczy Mieszkańców, o czym świadczą również Państwa liczne i spontaniczne komentarze.

Jesteśmy przekonani, że postawa w nich prezentowana przekłada się także na codzienne zachowania rzeczywiście podejmowane przez użytkowników. Te zaś indywidualne wysiłki stanową ważny i nieoceniony krok w walce o czystsze powietrze dla Nas wszystkich.

Podkreślamy, że zarówno jako radni, ale także jako mieszkańcy zawsze podejmowaliśmy działania zmierzające do ochrony i poprawy jakości powietrza oraz środowiska, nie tylko słowem, ale i czynem, jak choćby w sprawie kompostowni. Niejednokrotnie skutecznie walczyliśmy, aby w regionie nie powstały zakłady emitujące znaczne ilości szkodliwych substancji do atmosfery i nadal niezmiennie poszukujemy optymalnych i skutecznych rozwiązań również w kwestii ograniczenia niskiej emisji.

W naszej ocenie nie jest natomiast takim skutecznym działaniem program telewizyjny emitowany za granicą i skierowany do tamtejszego widza. Widz ten przede wszystkim nie ma bowiem żadnego wpływu na jakość powietrza w Pszczynie, może on co najwyżej jedynie zniechęcić się do wizyty w Naszym mieście, My zaś i tak pozostajemy z problemami sami. Wyłącznie My sami możemy wziąć na siebie odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy i to właśnie takie przesłanie przyświecało złożonej przez Nas interpelacji.

Marek Szklorz
Krystian Czypek

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj