Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 stycznia 2018
  • wyświetleń: 2614

Obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci" w powiecie pszczyńskim

Za nami:

Starosta pszczyński oraz burmistrz Pszczyny zapraszają na obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci", które odbędą się w piątek, 19 stycznia.

Marsz Śmierci
Obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci" · fot. Powiat


W styczniu 1945 r. naziści niemieccy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trasa tzw. "Marszu Śmierci" prowadziła przez powiat pszczyński od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec i Pawłowice. Ewakuowani więźniowie byli prowadzeni w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia. Tych, którzy próbowali ucieczki esesmani rozstrzeliwali.

W miejscowościach naszego powiatu po raz kolejny upamiętniona zostanie rocznica tego wydarzenia. W programie uroczystości znajdzie się złożenie kwiatów i zniczy na cmentarzu parafialnym w Miedźnej, przy tablicy pamiątkowej przy ul. Bogedaina w Pszczynie, na cmentarzu przy ul. Wodzisławskiej w Pszczynie, w suszeckim Łęgu oraz cmentarzach parafialnych w Pawłowicach, Studzionce i Brzeźcach.

Na obchody 71. rocznicy "Marszu Śmierci" zapraszają starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Organizatorzy obchodów: powiat pszczyński, gmina Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Program uroczystości:

Złożenie kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia:
- 10.30 - cmentarz parafialny w Miedźnej
- 11.00 - tablica pamiątkowa przy ul. Bogedaina w Pszczynie
- 12.00 - cmentarz przy ul. Wodzisławskiej w Pszczynie
- 12.30 - Suszec (Łęg)
- 13.20 - cmentarz parafialny w Pawłowicach
- 13.40 - cmentarz parafialny w Studzionce
- 14.00 - cmentarz parafialny w Brzeźcach

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.