Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 stycznia 2018
  • 16 stycznia 2018
  • wyświetleń: 10570

[WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert organowy w kościele Wszystkich Św.

W niedzielę, 14 stycznia w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie odbył się Świąteczno-noworoczny koncert organowy.Za kontuarem zasiadł jeden z najlepszych polskich organistów, wybitny improwizator i wirtuoz organów, pochodzący ze Śląska Arkadiusz Popławski. W programie koncertu nie zabrakło autorskich improwizacji organowych nt. najpiękniejszych kolęd i pastorałek oraz popularnych utworów świąteczno-noworocznych w opracowaniu transkrypcji własnych.

Koncert organowy Arkadiusza Popławskiego w kościele Wszystkich Św. w Pszczynie - 14.01.2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Arkadiusz Popławski, urodzony 24 września 1975 r. w Raciborzu na Górnym Śląsku. Absolwent PSM w Raciborzu w klasie organów. Absolwent Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. W 2008 roku ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyka w klasie organów dr. Tomasza Orlowa oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w klasie fortepianu prof. Joanny Jasińskiej-Żaby ze specjalnością dyrygencką w klasie dr Jadwigi Sikory, uzyskując tytuł magistra sztuki.

W latach 1996-2004 wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych mistrzowskich kursach improwizacji w ramach Letnich Akademii Organowych w Odenthal - Altenberg w Niemczech pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena.

W latach 1987-1996 był organistą w kościołach w Raciborzu. W latacg 1996-2010 był głównym organistą w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie. Od 2012 roku jest organistą Archikatedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Występował m. in. w ramach corocznych Festiwali Organowych i Chóralnych Fide et Amore w Żorach, podczas Dni Muzyki Organowej organizowanych przez władze miasta Rybnika i Raciborza. Przez kilka lat brał udział jako solista w corocznych Tyskich Wieczorach Kolędowych w Tychach, brał udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il Canto w Cieszynie. Koncertował na Wielkanocnych Koncertach Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej a także w Leverkusen w Niemczech w ramach corocznych Nocy Organowych Orgelnacht.

W 2010 roku grał na Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Skoczowie, a w latach 2010 i 2011 na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W 2011 roku koncertował na Letnim Recitalu Organowym w Pogórzu. Koncertował także na Litwie i Słowacji.

Od 2003 r. prowadzi działalność organmistrzowską, dawniej na terenie Górnego i Dolnego Śląska, obecnie na Pomorzu i Warmii. W latach 2006-2011, na mocy dekretu arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni kościelnych, zawartych w nowopowstałym trzytomowym "Chorale Śląskim".

W 2009 roku został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. Dwa lata później otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. W 2012 został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. W tym samym roku został odznaczony Złotą Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2014 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej działalności na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich (współpraca z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, działalność w zakresie muzyki folklorystycznej, koncerty w środowiskach wiejskich, koncerty edukacyjne dla szkół).

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.