pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 stycznia 2018
  • wyświetleń: 5279

Pszczyna ujęta w rządowym "Programie dla Śląska"

Pod koniec roku w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu dla Śląska, który jest jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wchodzący w skład reprezentacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Program dla Śląska, premier Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu dla Śląska. · fot. UM Pszczyna


Dokument obejmuje ponad 70 przedsięwzięć w różnych dziedzinach.

- W ciągu kilku lat na Górnym Śląsku i Zagłębiu zainwestowane zostanie około 40 mld zł. Nie możemy i nie chcemy zostawić ziemi województwa śląskiego samej sobie i dlatego ten program, który opracowaliśmy w bardzo dużym wysiłku, razem z naszymi partnerami społecznym - powiedział premier Morawiecki.

W dokumencie ujęto Pszczynę, gdzie planowana jest przebudowa węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933. Zadanie to znalazło się wśród przedsięwzięć kluczowych obejmujących mniejsze inwestycje drogowe. Na liście wskazano 26 zadań, na które rząd będzie chciał przeznaczyć 335 mln zł.

Ponadto Pszczyna z Żywcem mogą liczyć na środki mające wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji. Kompleksowe działania mają pochłonąć kwotę 1,02 mld zł. Podmiotami odpowiedzialnymi będą Ministerstwo Rozwoju, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Oba miasta uzyskają wsparcie w ramach projektu strategicznego SOR Partnerska Inicjatywa Miast w sieci dotyczącej jakości powietrza.

Program dla Śląska, premier Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu dla Śląska. · fot. UM Pszczyna


- Dzisiaj nie znamy szczegółów. To jednak bardzo ważna i obiecująca zapowiedź. Takich gmin jak, Pszczyna, czy Żywiec nie stać na to, żeby ze środków własnych realizować potężne projekty. Tylko takie gwarantują poprawę jakości powietrza. Cieszę się z tego, że na liście zadań znalazła się przebudowa skrzyżowania DK1 z drogą na Oświęcim. Pozwoli to usprawnić ruch na drodze, którą każdego dnia podróżuje ponad 45 tys. kierowców - skomentował burmistrz Dariusz Skrobol.

Urząd Miejski w Pszczynie wymienia najważniejsze cele wskazane w Programie dla Śląska. To:
  • Cel 1: Wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie 3,91 mld zł
  • Cel 2: Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu 911 mln zł
  • Cel 3: Poprawa jakości środowiska przyrodniczego 1,20 mld zł
  • Cel 4: Rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej 21,47 mld zł
  • Cel 5: Wykorzystanie potencjału województwa śląskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce 9,73 mld zł
  • Cel 6: Poprawa warunków rozwojowych miast województwa śląskiego 2,65 mld zł

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.