pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 stycznia 2018
  • 3 stycznia 2018
  • wyświetleń: 14426

Burmistrz Pszczyny wystosował apel do ministra w sprawie jakości opału

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

We wtorek, 2 stycznia w związku z olbrzymim zanieczyszczeniem powietrza na terenie gminy Pszczyna, burmistrz Dariusz Skrobol wystosował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego apel w sprawie konieczności kontroli jakości sprzedawanego opału.

smog,kolonia jasna,dron
Osiedle Kolonia Jasna w Pszczynie we wtorek, 2 stycznia rano · fot. pless.pl


We wtorek rano norma jakości powietrza w Pszczynie została przekroczona o ponad 1000%. Czujniki rozmieszczone w całej naszej gminie wskazywały olbrzymie zanieczyszczenie powietrza. Tego samego dnia burmistrz Dariusz Skrobol wystosował pismo do ministra energii, w którym zwraca się z prośbą o wprowadzenie norm jakości węgla i system kontroli sprzedawanego opału.

- Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla - których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli - oraz sytemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju - zwraca uwagę burmistrz Pszczyny.

Pełną treść apelu możecie znajdziecie poniżej.

Smog, mapa
Gmina Pszczyna we wtorek około godziny 8.00. Większość czujników pokazuje bardzo złą jakość powietrza. · fot. syngeos.pl


Pełna treść apelu burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego:

Szanowny Panie Ministrze!

Apel w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla wraz z systemem kontroli i certyfikacji.

Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana z apelem o niezwłoczne wprowadzenie norm jakości węgla oraz skutecznego systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa.

Piszemy do Pana w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa.

Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii, nasza praca jest skazana na porażkę. Normy jakościowe dla paliw stałych - zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem "Czyste Powietrze" - miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały wprowadzone.

Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako "śmiertelnie poważny". W expose premier Morawiecki mówił m.in. że "czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne" oraz że "współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie". Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków. Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny - jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.

Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla - których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli - oraz sytemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.

Z poważaniem

Burmistrz Dariusz Skrobol

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj