pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3306

W gminie Pawłowice słońce obniży koszty energii

W grudniu w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krzyżowicach została oddana do użytkowania pierwsza cześć zadania związana z budową mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dzięki realizacji projektu 15% energii elektrycznej wykorzystywanej w GZWiK będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii.

Krzyżowice, stacja GZWiK Pawłowice
Słońce obniży koszty energii w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


Wykonanie zadania kosztowało blisko 1 milion złotych, jednak koszt ten jest w 60% sfinansowany z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu "Budowa instalacji fotowoltaicznej przy stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gminie Pawłowice". Prace trwały od sierpnia i były wykonywane przez przedsiębiorstwo Hymon Sp. z o. o. z Tarnowa.

Instalacje o łącznej mocy blisko 128 kWp zasilają oczyszczalnię biologiczną i budynek prasy w Krzyżowicach, stację pomp oraz sitopiaskownik w Pniówku. Cechą charakterystyczną inwestycji jest zastosowanie najbardziej wydajnych energetycznie paneli fotowoltaicznych o mocy 327W, dzięki temu instalacje są bardziej efektywne zarówno w czasie dni słonecznych jak i pochmurnych. Jedna z instalacji pełni funkcję zadaszenia nad parkingiem samochodowym przy siedzibie GZWiK.

Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej z instalacji ma wynieść 123.150 kWh. Taka ilość energii mogłaby w pełni zaspokoić potrzeby blisko 30 gospodarstw domowych. Wytworzony w ten sposób prąd, w okresie nadwyżek będzie trafiał do sieci, skąd będzie pobierany w sytuacji niedoborów.

Częścią prowadzonego przez gminę zadania jest także budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych przy stacjach uzdatniania wody w Warszowicach i Golasowicach.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.