pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 stycznia 2018
  • wyświetleń: 10337

Pszczyna przywitała rok smogiem - normy przekroczone o 1000%!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

We wtorek o północy w Pszczynie przekroczony został poziom alarmowy, ale powiedzieć, że jakość powietrza w naszym mieście jest bardzo zła to za mało, bo z wyników wielu czujników powietrza wynika, że jest to teraz najbardziej zanieczyszczona miejscowość w całym kraju.

smog, pszczyna, rynek
Pszczyna przywitała rok smogiem (zdjęcie z 2 stycznia 2018, godz. 8.30) · fot. pless.pl


Dokładnie o północy czujnik zlokalizowany przy ulicy Bielskiej 10 wskazał poziom pyłu PM10 na 303 µg/m3 (300 µg/m3 to poziom alarmowy) i w pół godziny podskoczył do 370 µg/m3! Potem na chwilę spadł, ale już około 3.30 wskazał ponad 400 µg/m3! O godzinie 8.00. W momencie rozpoczęcia pierwszych lekcji w szkołach czujnik wskazywał 477 µg/m3, czyli blisko 10-krotoność normy! Pół godziny później jeszcze bardziej zbliżył się do 500 µg/m3.

Wartość 500 µg/m3 została przekroczona w Pszczynie (na czujniku przy ul. Bielskiej 10) o godzinie 10.00 i wyniosła aż 545 µg/m3. Na podobnym poziomie utrzymywała się także o 10.30 (534 µg/m3). Powyżej stanu alarmowego stężenie pyłu PM10 było także o godzinie 11.00, kiedy wyniosło 396 µg/m3.

Pół godziny później poziom pyłu PM10 spadł poniżej poziomu alarmowego, do 281 µg/m3, aczkolwiek nadal utrzymywał się na wysokim poziomie kilkukrotnie przewyższając normę, która wynosi 50 µg/m3. W kolejnych godzinach obserwowaliśmy dalszy spadek, aż do 47 µg/m3 o godzinie 14.00 i było to pierwszy raz, kiedy 2 stycznia stężenie było niższe niż norma.

Po 14.00 jakość powietrza znów zaczęła się pogarszać. W ciągu 30 minut znów przekroczyła normę 50 µg/m3, a o 15.30 czujnik pokazał wynik 98 µg/m3.

smog, Pszczyna
Poziom pyłu PM10 we wtorek, 2 stycznia w Pszczynie · fot. pless.pl


Czujniki na szkołach wskazują normę przekroczoną nawet o 1000%!Fatalny stan powietrza potwierdzają miejskie czujniki jakości powietrza rozmieszczone na osiedlach i w sołectwach. W gminie Pszczyna tylko Jankowice mogły rano pochwalić się lepszymi (od pozostałych punktów) warunkami. W zdecydowanej większości było wręcz fatalnie! W dwóch miejscach poziom pyłów PM 2,5 i PM10 wyniósł przeszło 1000% dopuszczalnej normy!

Warto tu odnotować, że prawie wszystkie czujniki są rozmieszczone na szkołach, gdzie dziś po świąteczno-noworocznej przerwie do nauki powróciły dzieci!

Smog, mapa
Gmina Pszczyna we wtorek około godziny 8.00. Większość czujników pokazuje bardzo złą jakość powietrza. · fot. syngeos.pl


Pszczyna "czerwonym punktem" na mapie PolskiTak złej sytuacji jak w naszym mieście nie było we wtorkowy poranek w całym kraju, co doskonale obrazują mapy przygotowane przez firmę Syngeos. Zdecydowanie lepsza sytuacja była w Rybniku, większości miast aglomeracji katowickiej czy Żywcu, który wspólnie z Pszczyną kilkanaście miesięcy temu został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za miejscowość z największym zanieczyszczeniem powietrza w Europie.

Smog, mapa
Stan powietrza w wybranych punktach w Polsce (na czerwono, z bardzo złą jakością powietrza Pszczyna i okolice). · fot. syngeos.pl


Na bieżąco dane pozyskiwane przez tę firmę znajdziecie na stronie: panel.syngeos.pl

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj