pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 grudnia 2017
  • 4 stycznia 2018
  • wyświetleń: 23883

[WIDEO] Żubry z Pszczyny i Jankowic mają nowy dom w Hiszpanii!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

W poniedziałek, 4 grudnia żubry z rezerwatu w Jankowicach oraz z Pokazowej Zagrody w Pszczynie wyruszyły w podróż do Hiszpanii. Po trwającej trzy dni podróży zwierzęta osiedliły się w hiszpańskich prowincjach Valencia oraz Castilla León w okolicach Madrytu.Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie przekazała Hiszpanom dwa żubry, urodzone w latach 2014 (Plista II) i 2015 (Pleciuga II). W transporcie znalazły się również po trzy okazy z Jankowic (trzyletnia Policjantka, dwuletnia Plamalwa oraz urodzona w zeszłym roku Poluda) i miejscowości Niepołomice w województwie małopolskim (dwuletnia Pola III oraz dwa czteroletnie samce Polot III i Polmos).- Żubry udały się w podróż 2,5 tysiąca kilometrów do Hiszpanii i znajdują się w ośrodkach w okolicach Madrytu i Walencji - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. - Są to ośrodki hodowlane. W chwili obecnej w Hiszpanii znajduje się w okolicach 70 żubrów w ośrodkach zamkniętych, podobnych do naszych. Nasze żubry wzbogacą stado już na terenie Hiszpanii - dodaje.

Żubry z Pszczyny i Jankowic przeprowadzają się do Hiszpanii - 4.12.2017 · fot. BM / pless.pl


Przewóz specjalnie przystosowanymi do tego celu tirami trwał trzy dni. Jak podaje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych transport zwierząt odbywał się zgodnie z unijnymi przepisami, cały czas był przy nich specjalnie przeszkolony konwojent z odpowiednimi uprawnieniami. Co kilka godzin urządzano postój, podczas którego podawano żubrom wodę i uzupełniano siano, do którego miały dostęp podczas podróży.

żubry z Pszczyny i Jankowic dojechały do Hiszpanii
Żubry z Pszczyny i Jankowic dojechały do Hiszpanii - 6.12.2017 · fot. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów


Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe" trwającego do końca 2020 roku. Cały proces transportu osobiście nadzorowała Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Prezes SMŻ profesor Wanda Olech.

żubry z Pszczyny i Jankowic dojechały do Hiszpanii
Żubry z Pszczyny i Jankowic dojechały do Hiszpanii - 6.12.2017 · fot. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

new, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj