pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 listopada 2017
  • 2 grudnia 2017
  • wyświetleń: 12855

[ZDJĘCIA] 275. urodziny LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Wiele lat temu do "Chrobrego" uczęszczali synowie największych arystokratycznych rodów - Zamoyskich, Czetwertyńskich, Radziwiłłów, Sapiechów. Dzisiaj również liceum kończą młodzi ludzie, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem rozsławiają imię szkoły. W piątek, 1 grudnia w auli szkolnej odbyły się uroczystości Święta Szkoły - 275. urodziny!

Święto Szkoły 2017 w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie - 01.12.2017 · fot. Powiat


Początki Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie sięgają 1742 r. Wtedy powstały dwie klasy ewangelickiej szkoły miejskiej. W II połowie XIX w. przekształcono szkołę w gimnazjum państwowe niemieckie, które 24 czerwca 1922 r. zostało przejęte przez władze polskie. 28 listopada 1925 r. placówce nadano nazwę Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. To właśnie na przełomie listopada i grudnia dyrekcja, nauczyciele i uczniowie świętują kolejne urodziny szkoły. W tym roku to już 275. rocznica.

Ideą tegorocznych obchodów było upowszechnienie wiedzy o regionie i roli szkoły w kształtowaniu społecznego i kulturalnego obrazu Śląska.

- Szkoła plasuje się wysoko w rankingach, ale rzeczywistym rankingiem efektów pracy są kariery jej absolwentów. A o te jesteśmy spokojni - mówił wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak.

lo, chrobry, Helena Synowiec
Wykład o nazwach własnych na Śląsku wygłosiła prof. dr hab. Helena Synowiec. · fot. Powiat


Z okazji Święta Szkoły uczniowie wystąpili w programie słowno-muzycznym. Odbył się także konkurs poświęcony historii szkoły i jej patrona. Młodzież wysłuchała wykładów: prof. dr hab. Heleny Synowiec, prof. dr. hab. Marka Szczepańskiego, dr Joanny Jurgały - Jureczki, prof. dr hab. Danuty Krzyżyk, prof. dr. hab. Krystiana Roledera oraz prof. dr. hab. Marka Szopy.

Wieczorem w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja kultowego GIMP-u, czyli Genialnej Imprezy Młodych Piosenkarzy. Historia tego przeglądu sięga 1986 r. Reaktywowany został pięć lat temu, na 270-lecie szkoły.

new, ups / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj