pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 listopada 2017
  • wyświetleń: 7379

[ZDJĘCIA] Gospodynie z powiatu serwowały gęsinę

Gęś marcińska nadziewana bułką i podrobami oczarowała jury Powiatowego Konkursu "Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej". Gospodynie z powiatu pszczyńskiego zaprezentowały tradycyjne, babcine przepisy i zaspokoiły nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Powiatowy Konkurs „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej” - 23.11.2017 · fot. Powiat


Konkurs po raz kolejny obfitował w pyszne tradycyjne dania, których nie powstydziłby się niejeden szef kuchni. To druga edycja wydarzenia w takiej formie. W Gminnym Domu Kultury w Kobiórze do kulinarnej rywalizacji stanęło Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi w Krzyżowicach oraz koła gospodyń wiejskich z Kryr, Goczałkowic-Zdroju, Ćwiklic, Gilowic, Starej Wsi i Kobióra, czyli reprezentanci wszystkich sześciu gmin powiatu pszczyńskiego. Gospodynie miały za zadanie przygotować gęś marcińską wg tradycyjnego przepisu oraz przysmaki, które królowały na wyszkubkach.

- Na tych spotkaniach możemy raczyć swoje podniebienia wybitnymi smakami młodości naszych babć i dziadków - podkreślał starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Gospodynie zaserwowały gęsi faszerowane, pieczone, z burakami, modrą kapustą, kaszą lub kluskami. Były gołąbki faszerowane gęsiną, gęsi tatar, pasztety z gęsiny, pierogi z kaszą gryczaną i gęsiną, a nawet czernina z gęsi. Do tego słodkości - rogaliki drożdżowe, pączki, babka na gęsim smalcu, kołocz drożdżowy z budyniem, czy kompot z bani.

Powiatowy Konkurs „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej” - 23.11.2017
Zwyciężczynie powiatowego konkursu - panie z KGW Kobiór · fot. Powiat


Potrawy oceniało jury w składzie: dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego, Alicja Kudła, artysta-plastyk oraz Łukasz Kozioł, pszczyński restaurator. Komisja kierowała się smakowitością potraw, nawiązaniem do tradycji śląskiej, zastosowaniem produktów regionalnych oraz estetyką podania.

Jak podkreślał dr Grzegorz Odoj, różnice punktowe były minimalne, a dania przygotowane przez pszczyńskie gospodynie wprost zachwycały. Nagrodę publiczności zdobyło Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi w Krzyżowicach. III miejsce zajęły gospodynie z Goczałkowic-Zdroju, II miejsce ex aeqo - KGW Ćwiklice oraz Stowarzyszenie z Krzyżowic. Konkurs wygrały gospodynie z Kobióra, które ujęły jury nadziewaną gęsią. Jaki jest przepis na zwycięskie danie? - Gęś trzeba przyprawić solą, pieprzem, majerankiem i odstawić na całą noc do lodówki. Farsz robi się z bułki i zmielonych lub posiekanych gęsich podrobów. Tak sprawioną gęś trzeba włożyć do rękawa i piec w piekarniku mniej więcej godzinę na każdy kilogram. Danie podajemy z czerwoną kapustą z jabłkiem i kluskami polanymi sosem, który się wytopił - mówi Donata Szałaśna, przewodnicząca KGW Kobiór.

Powiatowy Konkurs „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej” - 23.11.2017
Nagroda publiczności powędrowała do Stowarzyszenia z Krzyżowic · fot. Powiat


Podczas konkursu przypomniano tradycję szkubania pierza. - Wyszkubek trwał kilka miesięcy - od listopada do lutego i organizowany był tam, gdzie była panna na wydaniu. Tak wyposażano dziewczyny w wiano, bo nie byle czym były pierzyna i zogłówek z gęsiego piyrza. A żeby powstała porządno pierzyna, trzeba było pierza z co najmniej 12 gęsi. Spotkania miały wymiar integracyjny, a najwspanialsze były opowieści o utopcach, które wprowadzały w drżenie młode dziewczyny - mówił etnolog dr Grzegorz Odoj. Scenkę "Wyszkubek u Pytlów" zaprezentowały gospodynie z Kobióra i młodzież szkolna.

Celem konkursu jest promocja tradycyjnych dań charakterystycznych dla ziemi pszczyńskiej oraz bogactwa tradycji i kultury. Konkurs co roku odbywa się w innej gminie. Organizatorami tegorocznej edycji były: powiat pszczyński, gmina Kobiór oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pszczynie.

Powiatowy Konkurs „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej” - 23.11.2017
Powiatowy Konkurs "Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej" - 23.11.2017 · fot. Powiat

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.