pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 listopada 2017
  • 9 listopada 2017
  • wyświetleń: 11250

Powstało piwo wg przepisu pszczyńskich piwowarów z XVII w.

Powstała limitowana, birofilska marka piwa warzonego na podstawie przepisów pszczyńskich piwowarów z XVII wieku. Pomysłodawcą tego wyjątkowego projektu jest profesor Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego.

spotkanie promujące projekt birofilsko-kulturowy
Spotkanie promujące projekt birofilsko-kulturowy "Wachenius" - 28.10.2017 · fot. www.facebook.com/pg/ProjektBiowar


Piwo, jak i cały projekt, nazwany został od nazwiska żyjącego na przełomie XVI i XVII w. pszczyńskiego poborcy podatków Piotra Wacheniusa. Całość wkomponowuje się w obchodzony w tym roku jubileusz 500-lecia protestantyzmu, którego Wachenius był reprezentantem. Celem projektu było stworzenie na podstawie dawnych receptur limitowanej marki piwa oraz przypomnienie dziedzictwa kulturalnego dawnej Pszczyny i postaci samego Wacheniusa - z zamiłowania poety, zaś zawodowo parającego się pobieraniem podatku piwnego w wolnym państwie pszczyńskim.

Aby poczuć smak dawnych czasów piwo uwarzone zostało na podstawie przepisu powstałego po przeanalizowaniu rachunków browarów pszczyńskich oraz instrukcji dla inspektorów piwowarskich w Pszczynie z XVII w. Powstałe piwo "Wachenius" jest piwem jasnym typu weissbier.

Zanim została otwarta pierwsza butelka piwa, 28 października, o niuansach jego powstania opowiedział dr Sławomir Sułowicz z Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. To on nadzorował, by chmielowa goryczka nie zakłóciła pierwotnego smak słodu i efektu pracy dzikich szczepów drożdży, które pozyskane zostały w piwnicach dawnych składów piwnych na krakowskiej starówce, a namnożone w laboratoriach katowickiej uczelni.

Loading...


Od ogłoszenia pomysłu do degustacji minęło dziewięć miesięcy. Opracowanie ostatecznej receptury trwało pierwsze kilka miesięcy. Warzeniem piwa zajęli się członkowie śląskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Jak wspomniał prezes stowarzyszenia Jan Krysiak, przygotowano symboliczną ilość tego zacnego trunku ze względu na ograniczenia obowiązujących przepisów.

Powstanie piwa "Wachenius" było wspólną inicjatywą Sekcji Mikrobiologicznej Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników "Planeta" oraz Międzywydziałowego Doktoranckiego Koła Naukowego Humanistów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstało jako efekt współpracy studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w kooperacji z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie i członkami Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Partnerami projektu był BioWar oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

BM / pless.pl, źródło: TMZP

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.