pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 5 listopada 2017
 • 16 listopada 2017
 • wyświetleń: 21969

[WIDEO, ZDJĘCIA] Dzień Czystego Powietrza - happening na rynku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

"Jesteśmy tym, co wdychamy", "Kochaj dzieci - nie pal śmieci", "Nie trujcie nas" - to tylko niektóre hasła, które znalazły się na transparentach przyniesionych przez dzieci i młodzież w ramach happeningu z okazji "Dnia Czystego Powietrza".We wtorkowym wydarzeniu wzięło udział ponad 350 osób, które protestowały przeciwko obecności smogu w Pszczynie. Dzieci z placówek oświatowych prezentowały transparenty stworzone w ramach II Zlotu Pszczyńskich Smogów, krzyczały hasła antysmogowe i zakładały maski. Ponadto na rynku kilkakrotnie można było usłyszeć piosenkę promującą kampanię "Nie dokarmiaj Smoga".- Przyznajmy, że dotąd traktowaliśmy problem smogu po macoszemu. Jest szansa, by wreszcie to zmienić. Mam marzenie, żeby Pszczyna była czystym miastem, żeby ludzie tu przyjeżdżali, żeby złapać łyk czystego powietrza. Musimy walczyć, żeby nasze dzieci mogły chodzić do szkoły bez maseczek antysmogowych. Razem możemy dotrzeć do ludzi - przekonywał Jan Franek, uczeń Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, który wspólnie z kolegami i koleżankami w ubiegłym tygodniu zainaugurował kampanię edukacyjną "Nie Dokarmiaj Smoga". Młodzi ludzie chcą przez media społecznościowe, ale także ulotki, plakaty i audycje radiowe namawiać mieszkańców powiatu pszczyńskiego, by nie przyczyniali się do powstawaniu smogu.

Dzień Czystego Powietrza - happening na pszczyńskim rynku - 14.11.2017 · fot. BM / pless.pl


Podczas wydarzenia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Nie dokarmiaj smoga" skierowany do podopiecznych przedszkoli gminy Pszczyna. Jury w składzie Marcelina i Mariusz Dekowie oceniło 118 pracy, z których 13 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.

LaureaciGrupa wiekowa 3-4 lata

Nagrody:

 • Pola Knapek - Niepubliczne Przedszkole "Słoneczko" w Pszczynie,
 • Paweł Świerkot - Niepubliczne Przedszkole "Słoneczko" w Pszczynie,
 • Emilia Piltz - Niepubliczne Przedszkole "Radocha" w Pszczynie,
 • Hanna Pietryja - Niepubliczne Przedszkole "Pociecha" w Pszczynie.


Grupa wiekowa 5-6 lat

Nagrody:
 • Cyprian Kłósko - Przedszkole Niepubliczne "Pociecha" w Pszczynie,
 • Anita Zajas - Niepubliczne Przedszkole "Radocha" w Pszczynie,
 • Marta Nowicka - ZSP Brzeźce,
 • Karolina Wojnar - ZSP Piasek,
 • Amelia Waliczek - Przedszkole Publiczne nr 21 im. Kubusia Puchatka w Pszczynie.


Wyróżnienia:
 • Jakub Szopa - ZSP Piasek,
 • Piotr Szymura - ZSP Piasek,
 • Dawid Duży - Przedszkole Publiczne nr 2 w Pszczynie,
 • Nikodem Studzieński - Przedszkole Publiczne nr 8 w Pszczynie.


Prace laureatów konkursów ekologicznych "Nie dokarmiaj smoga" oraz "Zielony Patrol" można oglądać do końca listopada w holu Urzędu Miasta.

Konkurs plastyczny "Nie dokarmiaj smoga"


Na zakończenie spotkania akt mianowania Ambasadorem Czystego Powietrza otrzymał dr n. med. Marcin Leśniewski. - Powiem bardzo prosto - ze smogiem jest tak jak z papierosami, tylko bardziej. Z pomieszczenia, w którym ktoś pali, możemy uciec, niestety, od smogu uciec się nie da - mówił.

Dzień Czystego Powietrza - happening na pszczyńskim rynku - 14.11.2017
Dzień Czystego Powietrza - happening na pszczyńskim rynku - 14.11.2017 · fot. BM / pless.pl


Organizatorami happeningu były: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej Pszczyńskie Centrum Kultury, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Przedszkole Publiczne nr 2 w Pszczynie i Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.Serdecznie dziękujemy Nauczycielom, Opiekunom, wszystkim, którzy poświęcili swój czas i wspierali nas podczas "II Zlotu Pszczyńskich Smogów". Jesteśmy szczerze poruszeni zaangażowaniem najmłodszych uczestników - przedszkolaki z różnych placówek przybyły na pszczyński rynek na własnych nogach i zostali z nami do końca akcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do:
 • Wojtka, Darka, Rafała i Stanisława, akustyków PCKulu, którzy profesjonalnie zajęli się techniczną stroną imprezy,
 • zespołu muzycznego w składzie: wokal - Monika Mendrok Mika, rap - Tomasz Bek-On Bernacki, gitara basowa - Wojciech Chrobak, perkusja - Kajetan Adamczyk oraz instrumenty klawiszowe - Paweł Kukla za porywający występ.


Rola Ambasadora Czystego Powietrza przypadła dr. n. med. Marcinowi Leśniewskiemu, z którym wielu z was z pewnością się spotka, ponieważ jednym z zadań ambasadora, jest szerzenie wiedzy nt. szkodliwości zanieczyszczonego powietrza.

Rolę konferansjera pełnił Jan Franek uczeń gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

Było nas dużo, było kolorowo. Fantastyczne przebrania, piękne transparenty. Doceniamy każdego, kto współtworzył z nami to przedsięwzięcie. Jesteśmy szczęśliwi, że są ludzie, którzy mają czas wyjść na chwilę z ciepłych domowych kapci i wspierać nas w tym niełatwym zadaniu, jakim jest walka ze smogiem.


Organizatorzy i koordynatorzy

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj