pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 października 2017
  • 9 listopada 2017
  • wyświetleń: 3764

O śląskich noblistach: Konradzie Blochu i Bernhardzie Grzimku

Kazimierz Staszków był ostatnim wykładowcą tegorocznego cyklu wykładów "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Nyski pasjonat historii, z wielkim zainteresowaniem przybliżył sylwetki wielkich, ale niedocenianych na Śląsku postaci: Konrada Emila Blocha i Bernharda Grzimka. Obaj urodzili się w Nysie i obaj stali się rozpoznawalni dzięki swoim dokonaniom.

Wykład o śląskich noblistach w ratuszu
Wykład o śląskich noblistach w ratuszu - 7.11.2017 · fot. M-PBP Pszczyna


Konrad Emil Bloch urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, gdzie spędził dzieciństwo. W 1930 r. rozpoczął studia w Monachium. Niestety, żydowskie pochodzenie uniemożliwiało mu rozwinięcie kariery naukowej. Emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniami nad cholesterolem. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy, w szczególności za odkrycie przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie ludzkim. Dzięki staraniom Kazimierza Staszkowa przywrócono pamięć o wielkim odkrywcy, nadając nazwę jego imienia Collegium Medicum w Nysie, a w szkole, do której uczęszczał odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę. Konrad Emil Bloch zmarł 15 października 2000 r. w USA.

Bernhard Grzimek urodził 24 kwietnia 1909 r. w Nysie. Zasłynął jako wybitny zoolog oraz założyciel Narodowego Parku Serengeti. Był również pasjonatem filmów przyrodniczych, których nakręcił ponad sto. W 1959 roku zdobył Oskara za film dokumentalny "Serengeti nie może umrzeć". Była to pierwsza nagroda Akademii dla niemieckiego filmu. Zmarł 13 marca 1987 w Niemczech.

Wykład o śląskich noblistach w ratuszu
Wykład o śląskich noblistach w ratuszu - 7.11.2017 · fot. M-PBP Pszczyna


Ponadto pan Kazimierz wspomniał o innych zasłużonych osobowościach związanych z Nysą:
  • Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) - poeta niemiecki epoki romantyzmu;
  • Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod, Wincenty Łukasz Mrzygłód (ur. 17 lipca 1884 Groß-Patschin (Paczyna), zm. 11 kwietnia 1952 w Nysie) - artysta malarz, konserwator i restaurator zabytków;
  • Max Herrmann-Neisse (ur. 23 maja 1886 w Nysie, zm. 8 kwietnia 1941 w Londynie) - niemiecki pisarz, poeta i publicysta.

new, BM / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.