pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 października 2017
  • wyświetleń: 4706

Kolejna gmina w powiecie montuje czujniki jakości powietrza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Osiem czujników do mierzenia jakości powietrza zamontowano w gminie Pawłowicach. Podobnie jak w przypadku Pszczyny, większość z nich znajduje się na budynkach placówek oświatowych.

- W związku z nastaniem chłodniejszych dni, stopniowo rozpoczyna się okres grzewczy, a co za tym idzie - pogarsza się jakość powietrza wynikająca ze spalania w piecach odpadów, słabej jakości paliw lub używania pieców zasypowych. Aby zobrazować i uświadomić mieszkańcom znaczenie problemu związanego z coraz gorszym powietrzem na terenie naszej gminy, w każdym sołectwie zamontowany został czujnik do badania stanu jakości powietrza - poinformował Urząd Gminy w Pawłowicach.

Czujnik jakości powietrza w gminie Pawłowice
Czujnik jakości powietrza w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


- Mieszkańcy gminy, w szczególności osoby starsze, rodzice z dziećmi oraz osoby z problemami zdrowotnymi powinny przywiązywać szczególną wagę do stanu powietrza na zewnątrz. Dzięki bieżącym pomiarom możemy sprawdzić, jakie powietrze mamy nie tylko w gminie, ale także na terenie Polski. Pomiary mają nam uświadomić, czym oddychamy i pokazać, w jakich porach dnia możemy swobodnie chodzić na spacery lub uprawiać sport, a kiedy lepiej nie wychodzić i przeczekać zły stan powietrza w domu - dodaje w komunikacie gminna instytucja.

Sensor przedstawia zebrane dane pomiarowe zgodnie z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI (Common Air Quality Index) w czasie rzeczywistym za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI. Wyświetlane na mapie kolory oznaczają odpowiednio: zielony - czyste powietrze, żółte - dobre powietrze, pomarańczowy - średni stan powietrza, czerwony - bardzo złe powietrze.

Dane pomiarowe przekazywane są automatycznie, dzięki czemu na bieżąco możemy je śledzić na mapie online.

Na mapie online możemy również odczytać dokładny pomiar: stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. W oprogramowaniu dostępny jest również podgląd pomiarów historycznych z ostatnich 24 godzin oraz prognoza jakości powietrza na najbliższą dobę.

Aplikację można bezpłatnie ściągnąć na androida w swojej komórce ze strony www.play.google.com i na iOS w swojej komórce ze strony www.itunes.apple.com

Lokalizacja czujników w gminie Pawłowice:

  • Krzyżowice, ul. Szkolna 6 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzyżowicach,
  • Warszowice, ul. Pszczyńska 2 - Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego,
  • Pawłowice, ul. Zjednoczenia 60 - Urząd Gminy Pawłowice,
  • Pawłowice, ul. Pukowca 5 - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II
  • Pniówek, ul. Kanarkowa 2 - Dom Ludowy Pniówek,
  • Golasowice, ul. Z. Nałkowskiej 2 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golasowicach,
  • Jarząbkowice, ul. Rolnicza 1- Dom Ludowy w Jarząbkowicach,
  • Pielgrzymowice, ul. Powstańców 6 - Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki.


Czujniki, Pawłowice

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj