pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 października 2017
  • wyświetleń: 8602

Włodarze zgodni w temacie usprawnienia ruchu na DK-1

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zakorkowana Pszczyna" podaj

Było stanowisko konwentu włodarzy powiatu pszczyńskiego i uchwała Rady Miejskiej w Pszczynie. Wczoraj decyzję ws. usprawnienia ruchu na krajowej "jedynce" podjęła również Rada Powiatu Pszczyńskiego.

korek, dk1,
Każdego dnia drogą krajową nr 1 przejeżdża nawet 50 tys. pojazdów · fot. pless.pl


Każdego dnia drogą krajową nr 1 przejeżdża nawet 50 tys. pojazdów, a na odcinku przebiegającym przez powiat pszczyński nie ma żadnego bezkolizyjnego skrzyżowania. O płynności ruchu już od dawna nie ma mowy, a problemy z korkami zwielokrotniają się, gdy ta najważniejsza arteria w regionie jest remontowana lub dochodzi na niej do wypadków. Kierowcy chcąc ominąć "jedynkę", kierują się na drogi lokalne. W efekcie korki to też problem w okolicznych miejscowościach, głównie w Pszczynie.

Dlatego podczas ostatniego konwentu starosty, burmistrza i wójtów z powiatu pszczyńskiego, włodarze przyjęli wspólne stanowisko w tej sprawie. - Zaproponowałem, abyśmy jako samorządy wystąpili do zarządcy DK-1 - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przygotowanie kompleksowej koncepcji rozwiązania problemów komunikacyjnych na odcinku Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice. Zwróciliśmy się także z propozycją wykreślenia z systemu viaTOLL "Wiślanki" (DK 81), co w naszej opinii przyczyni się do rozłożenia natężenia ruchu pomiędzy DK-1 a DK 81, a co za tym idzie - "odkorkowania" Pszczyny - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza. Stanowisko podpisali wójtowie Kobióra, Goczałkowic-Zdroju, Miedźnej i Suszca, burmistrz Pszczyny oraz starosta pszczyński.

Ustalono także, że przygotowane zostaną uchwały intencyjne w bezpośrednio zainteresowanych gminach powiatu, mające poprzeć stanowisko konwentu.

sesja rady powiatu pszczyńskiego
Wczoraj decyzję ws. usprawnienia ruchu na krajowej "jedynce" podjęła również Rada Powiatu Pszczyńskiego · fot. Powiat


Podczas środowej (25 października) sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, radni powiatowi jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przygotowanie kompleksowej koncepcji rozwiązania problemów komunikacyjnych w powiecie pszczyńskim na odcinku Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice-Zdrój poprzez zastosowanie bezkolizyjnych skrzyżowań oraz wykreślenie z systemu viaTOLL DK 81.

W opinii samorządowców rozwiązaniem poprawiającym sytuację byłaby budowa drogi zbiorczej po wschodniej stronie DK-1 z wykorzystaniem już istniejącego układu drogowego. W uchwale występują m.in. o zawarcie w koncepcji wybranego wariantu budowy węzła na DK-1 przy skrzyżowaniu z ul. Męczenników Oświęcimskich, wykonanie prawoskrętu na zjeździe z DK-1 w ul. Brzozową w Goczałkowicach oraz na ul. Bielskiej w kierunku Bielska-Białej. Podkreślają potrzebę wykonania wzbudzanej sygnalizacji świetlnej, a także pasów zjazdowego i wyłączeniowego przy ul. Rodzinnej oraz przy ul. Ołtuszewskiego w Kobiórze.

Stosowne uchwały przyjęły już Rada Miejska w Pszczynie (zaproponowano zniesienie systemu viaTOLL na DK 81 lub wprowadzenie tego systemu na DK-1) oraz Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zakorkowana Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zakorkowana Pszczyna" podaj