pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 października 2017
  • 23 października 2017
  • wyświetleń: 60668

[ZDJĘCIA] Za nami czternasta edycja Spotkań z kulturą żydowską

Za nami czternasta edycja "Spotkania z kulturą żydowską". W tym roku w programie znalazło się zwiedzanie cmentarza, pokaz filmu, wykład, koncert oraz tradycyjnie spacer z przewodnikiem "śladami pszczyńskich Żydów".

XIV Spotkania z kulturą żydowską - wykład Sławomira Pastuszki pt. "Zwyczaje pogrzebowe pszczyńskich żydów" - 19.10.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Spotkania z kulturą żydowską rozpoczęły się w czwartek, 19 października o godzinie 17.00 wykładem otwartym pt. "Zwyczaje pogrzebowe pszczyńskich żydów". Wydarzenie połączone było z promocją książki pt. "Izraelickie towarzystwo opieki nad chorymi i pogrzebowe w Pszczynie. Wybór źródeł" autorstwa Sławomira Pastuszki. Tuż po nim, o godzinie 18.30 chętni spotkali się w Klubie "13", by obejrzeć film "Opowieść o miłości i mroku".

XIV Spotkania z kulturą żydowską - zwiedzanie pszczyńskiego kirkutu przy ul. Katowickiej - 20.10.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Z kolei w piątek, 20 października o godzinie 16.00 odbyło się zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem, ze szczególnym uwzględnieniem odnowionej części. W zwiedzaniu udział wzięła osoba, które zaraz po wojnie bywała na cmentarzu jako dziecko. Opowiedziała ona uczestnikom, jak ten cmentarz wyglądał wtedy oczami dziecka. W ten sposób opowieści o historii przewodnika przeplatały się z relacją żywego świadka sprzed lat.

XIV Spotkania z kulturą żydowską - zwiedzanie pszczyńskiego kirkutu przy ul. Katowickiej - 20.10.2017 r.
XIV Spotkania z kulturą żydowską - zwiedzanie pszczyńskiego kirkutu przy ul. Katowickiej - 20.10.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Klubie "13" wystąpiła Olga Avigail z zespołem Tango Attack w programie pt. "Yiddish Tango" - żydowskie tanga przedwojennej Warszawy w nowoczesnych aranżacjach. Zespół zaprezentował się w składzie: Olga Avigail z Izraela (wokal), Hadrian Tabęcki (pianino), Piotr Malicki (gitara), Grzegorz Bożewicz (bandoneon).

XIV Spotkania z kulturą żydowską - koncert Olgi Avigail z zespołem Tango Attack - 20.10.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


XIV Spotkania z kulturą żydowską zakończyły się w sobotę, 21 października tradycyjnym spacerem śladami pszczyńskich Żydów.

XIV Spotkania z kulturą żydowską - spacer śladami pszczyńskich żydów - 21.10.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.