pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 października 2017
  • 29 października 2017
  • wyświetleń: 17986

Wieża drewnianego kościoła może się zawalić, parafia apeluje o pomoc

- W każdej chwili może się zawalić dzwonnica - wieża zabytkowego kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Starszego Apostoła - alarmują wierni i parafia z Wisły Małej. Żywią obawy, że burza lub nawet silniejszy podmuch wiatru sprawią, że dojdzie do katastrofy budowlanej. Chcą przeprowadzić remont, ale na obliczoną na pół miliona złotych inwestycję brakuje pieniędzy.

Kościół, Wisła Mała
Elewacja północna z dzwonnicą · fot. nadesłane przez czytelnika


Kościół w Wiśle Małej to jeden z najcenniejszych zabytków powiatu pszczyńskiego. Przepiękny drewniany budynek został wzniesiony w XVIII wieku i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. To unikatowy zabytek ze względu na jego walory artystyczne, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych ziemi pszczyńskiej. Jako miejsce kultu jest udostępniany wiernym podczas mszy oraz uroczystości kościelnych. Niestety coraz częściej jego stan przypomina o upływającym czasie.

- Obecny stan dzwonnicy - wieży kościoła stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. Potwierdzają to przeprowadzone ekspertyzy - opisuje sytuację Marta Wojciechowska-Smolarz, członkini Rady Duszpasterskiej.

Kościół, Wisła Mała
Konstrukcja nośna dzwonnicy · fot. nadesłane przez czytelnika


Na podstawie zebranej dokumentacji stworzono kosztorys inwestycji. Opiewa on na kwotę 499.286,04 złotych. Proboszcz oraz Rada Duszpasterska podjęła od razu kroki, by pozyskać odpowiednie środki.

- Zaczęliśmy dwutorowo: z jednej strony szukając dodatkowego źródła finansowania, z drugiej - zbierając ofiary od mieszkańców Wisły Małej, które stanowić miały wkład własny - mówi Marta Wojciechowska-Smolarz. Przyniosło to efekt i parafii udało się zebrać około 250 tysięcy złotych.

Kościół, Wisła Mała
Konstrukcja nośna dzwonnicy · fot. nadesłane przez czytelnika


Początkowo parafia bezskutecznie próbowała pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na całość inwestycji w 2015 roku. Widząc, że nie przyniosło to efektów zapadła decyzja, by przedsięwzięcie podzielić na dwa etapy: zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych oraz docelowy remont wieży dzwonnicy.

- Zakupiony materiał, czyli drewno miało zostać zaimpregnowane i miało leżakować przez rok, aż do rozpoczęcia właściwych prac - przedstawia Marta Wojciechowska-Smolarz. Warto tu zwrócić uwagę, że drewno musi spełniać wszelkie wymogi konserwatorskie.

Kościół, Wisła Mała
Słup narożny (południowo-wschodni) · fot. nadesłane przez czytelnika


Niestety, również w tym przypadku wniosek został odrzucony, w tym przypadku przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wobec tego zrezygnowano też z ubiegania się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie o środki na zakup materiałów impregnujących

Był to dopiero początek kolejnych odmów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Nie pomogła współpraca z lokalnymi samorządami i specjalistami. Za każdym razem projekt kwalifikował się do drugiego etapu, ale nie uzyskał zgody na dofinansowanie. - Jedyne wsparcie finansowe, które udało się pozyskać, to pieniądze na wykonanie projektów wykonawczych remontu konstrukcji i instalacji przekazane przez gminę - zaznacza członkini Rady Duszpasterskiej przy kościele w Wiśle Małej.

Kościół, Wisła Mała
Tymczasowe wzmocnienie przy słupie narożnym (północno-zachodnim) · fot. nadesłane przez czytelnika


Ten brak pomocy sprawia, że obawy w parafii rosną. - Każda burza, każdy silniejszy podmuch wiatru może doprowadzić do katastrofy - mówią wierni. - Mamy to szczęście, że mamy u siebie tak piękny zabytkowy kościół. Jesteśmy z niego dumni. Dbamy o niego jak możemy! Stan zachowania zabytku jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Nie wyobrażamy sobie, że wieża kościoła mogłaby się zawalić tylko dlatego, że nikt nie chce nam pomóc - obawiają się parafianie.

Za pośrednictwem naszej redakcji parafia prosi o wsparcie tak ważnej inwestycji. - Pasjonatów architektury drewnianej, zabytków ziemi pszczyńskiej oraz miłośników naszego kościoła prosimy o pomoc i wsparcie finansowe naszej inwestycji.

Nazwa banku: Bank Spółdzielczy w Pszczynie
Numer rachunku: 74 8448 0004 0025 5152 2000 0101
z dopiskiem: remont wieży dzwonnicy kościoła w Wiśle Małej


Kościół, Wisła Mała
Strop dzwonnicy · fot. nadesłane przez czytelnika


Prace przy remoncie wieży-dzwonnicy będą polegały głównie na naprawie uszkodzonej drewnianej konstrukcji dzwonnicy (grożącej awarią), remoncie elewacji dachu i stropu dzwonnicy oraz wymianie instalacji.

Zakres zadania obejmuje: wykonanie projektów wykonawczych remontów konstrukcji i instalacji, prace przygotowawcze dotyczące stabilizacji konstrukcyjnej części składowych zabytku i ich zabezpieczenie dla wykonania niezbędnych prac demontażowych uszkodzonych elementów oraz przeprowadzenie prac remontowo-naprawczych, odtworzenie okładzin architektonicznych elewacji (drewniane szalunki i gont) oraz pokrycia dachowego i odtworzenie więźby dachowej wieży-dzwonnicy, stabilizacja konstrukcyjna i odtworzenie drewnianej konstrukcji dzwonnicy wraz ze stropami i schodami wewnętrznymi, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej przyziemia dzwonnicy wraz z remontem kondygnacji przyziemia, modernizacja (wymiana) instalacji elektrycznej i odgromowej oraz zakup materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania prac i robót.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.