pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 października 2017
  • wyświetleń: 6338

W Pszczynie trwa wymiana ulicznego oświetlenia na lampy LED

Od kilku miesięcy trwa wymiana miejskich latarni. Prowadzona jest między innymi na ulicach: Katowickiej, Żorskiej, Bielskiej, Skłodowskiej-Curie. Docelowo na nowoczesne z układami LED wymienionych zostanie 2500 starych lamp.

Oświetlenie, lampy
Trwa wymiana lamp w Pszczynie. · fot. UM Pszczyna


Dla gminy Pszczyna są to bardzo duże oszczędności. Tym bardziej, że większość inwestycji pokryta jest ze środków zewnętrznych. Projekt "Poprawa efektywności energetycznej systemu oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pszczyna" współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na ten cel pozyskano prawie 3 mln zł dotacji. Urząd Miejski na całość zadania przeznaczy 3,5 mln zł co oznacza, że tylko pół miliona wyłoży z miejskiej kasy.

Oświetlenie, lampy
Trwa wymiana lamp w Pszczynie. · fot. UM Pszczyna


Głównym celem miejskiej inwestycji jest obniżenie wysokich kosztów eksploatacji obecnego systemu oświetleniowego, a także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na znaczne ograniczenie emisji CO2. Wymiana starych lamp, a także modernizacja systemu spowoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej o ok. 750 MWh rocznie.

- Wymiana systemu oświetlenia przyniesie dla Pszczyny oszczędności. Z naszych kalkulacji wynika, że rocznie możemy ograniczyć wydatki nawet o 0,5 mln zł. Cześć środków wygospodarujemy poprzez uzyskanie niższych kosztów za energię elektryczną. Nowoczesne systemy pozwalają znacznie obniżyć pobór mocy. Pamiętajmy także, że stare lampy oznaczały duże wydatki na bieżącą konserwację. Teraz tego problemu już nie będziemy mieli - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Oświetlenie, lampy
Trwa wymiana lamp w Pszczynie. · fot. UM Pszczyna


Zanim jednak Urząd Miejski mógł wdrożyć program wymiany starych sodowych i rtęciowych lamp, prowadzono rozmowy o rozdzielenie majątku. Latarniami zarządzali zarówno gmina, jak i operator energetyczny. Teraz sytuacja została wyklarowana. Dzięki inwentaryzacji i rozmowom określono dokładnie latarnie, których właścicielem jest Pszczyna.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.