pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 października 2017
  • wyświetleń: 5806

Samorządowcy chcą znieść system Via Toll na "Wiślance"

26 września w Goczałkowicach-Zdroju odbył się konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego. W ramach spotkania miał miejsce m.in. wykład na temat aktywności osób starszych. Rozmawiano także o usprawnieniu ruchu na DK1.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 26.09.2017 · fot. Powiat


Pierwsza część spotkania włodarzy odbyła się w Sanatorium "Gwarek" w Goczałkowicach-Zdroju. Tam prof. nadzw. dr hab. Marek Żak, specjalista fizjoterapii i Ekspert w Zespole ds. Opieki Długoterminowej Ministerstwa Zdrowia, wygłosił wykład pt.: "sprawność i aktywność osób starszych pomimo wieku i choroby - problemy i wyzwania lokalnej społeczności". - Powinniśmy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, żeby osiągnąć lepsze rezultaty. Połączenie sił, stosowanie nowoczesnych technologii i wprowadzenie ich do codziennego życia sprawią, że seniorzy będą aktywnymi członkami społeczeństwa. To ma bardzo duże znaczenie - mówił prof. nadzw. dr hab. Marek Żak. - Dbajmy o siebie, bo to jest najlepsza inwestycja. Dbajmy o aktywność i monitorujmy pewne procesy. Wtedy możemy liczyć na sukces - apelował.

W trakcie spotkania zaprezentowano także sprzęt rehabilitacyjny, który od wielu lat skutecznie poprawia sprawność lokalnych społeczności Skandynawii.

Podczas głównej części konwentu włodarze najwięcej uwagi poświęcili problemowi korków na DK1. - Zaproponowałem, abyśmy jako samorządy wystąpili do zarządcy DK1, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przygotowanie kompleksowej koncepcji rozwiązania problemów komunikacyjnych na odcinku Kobiór- Pszczyna- Goczałkowice. Zwrócimy się także z propozycją wykreślenia z systemu viaTOLL "Wiślanki" (DK81), co w naszej opinii przyczyni się do rozłożenia natężenia ruchu - informuje starosta pszczyński, Paweł Sadza. W październiku samorządy podejmą także odpowiednie uchwały intencyjne mające wzmocnić stanowisko konwentu w tej sprawie.

Samorządowcy zapoznali się też m.in. ze statystykami dotyczącymi funkcjonowania w powiecie pszczyńskim punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, a także z zasadami funkcjonowania tzw. rowerów miejskich. Włodarze wyrazili zainteresowanie możliwością poszerzenia systemu o wszystkie gminy powiatu.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego odbywa się kilka razy w roku. Wspólne spotkanie włodarzy to idealna okazja do wypracowania wspólnych stanowisk, podjęcia inicjatyw i omówienia aktualnych problemów.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.