pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2017
  • wyświetleń: 5124

Kobiór: nowe nazwy ulic, patronem jednej z nich był zabójca policjanta

W gminie Kobiór w ostatnich tygodniach kilka ulic zyskało nowe nazwy. Jedna ze zmian była wymuszona przepisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Hibnera, Kwiatowa, Kobiór, droga, ulica
Ulica Władysława Hibnera będzie ulicą Kwiatową. · fot. Google Street View


Decyzją Rady Gminy Kobiór ulica Władysława Hibnera została przemianowana na ulicę Kwiatową. Według wykładni Instytutu Pamięci Narodowej dawny patron to "działacz komunistyczny, dowódca "centralnej bojówki" KPP, przeznaczonej do zabójstw i akcji terrorystycznych, skazany na śmierć za udział w zabójstwach (m.in. policjanta)."

Radni podjęli również decyzję o nadaniu nazwy ulicy znajdującej się przed budynkiem należącym do Archidiecezji Katowickiej, odchodzącej od ulicy Promnickiej w stronę zachodnią. Jest to już teraz ulica Pogodna.

Ostatnią decyzją związaną z nazewnictwem było nadanie nazwy drodze wewnętrznej na terenie byłego tartaku i stolarni w Kobiórze, łączącej ulice Centralną z Plichtowicką. Jej nazwa to ulica Przemysłowa.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.