Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 3726

Uczniowie z Pawłowic walczą o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Cztery dwuosobowe drużyny z Gimnazjum nr 1 im. ks. Tomasza Wuwera w Pawłowicach walczą o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży, którego XXIII sesja odbędzie się 1 czerwca w Warszawie w gmachu Sejmu RP.

Uczniowie z Pawłowic walczą o udział w Sejmie Dzie
Uczniowie z Pawłowic walczą o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży - 4.04.2017 · fot. UG Pawłowice


Aby 1 czerwca zająć miejsce w sejmowej Sali Posiedzeń, gimnazjaliści muszą pomyślnie przejść proces rekrutacyjny, który potrwa do 11 kwietnia. Tytuł tegorocznej sesji "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej" nawiązuje do uchwalonej przez Sejm RP w 2016 roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U.2016 poz. 744).

Młodzież ubiegająca się o udział w sesji sejmowej musi wykonać szereg zadań, które będą oceniane przez Komisję Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń, w drodze konkursu wyłonionych będzie 230 dwuosobowych drużyn z całej Polski.

Pawłowickie zespoły to: Marta Gajda i Patrycja Mach oraz Karolina Nowak i Rozalia Woźny z klas II, a także Szymon Liberda i Przemysław Bomba oraz Tomasz Nogły i Jan Łomozik z klas trzecich. Tradycyjnie ich opiekunką jest polonistka Monika Klyszcz - Kaczmarek. Uczniowie od ponad miesiąca pracują nad projektami, w ramach których zidentyfikowali w Pawłowicach cztery nazwy ulic podlegające ustawie: ul. 22 Lipca, ul. Ludowego Wojska Polskiego, ul. Zjednoczenia oraz ul. Generała Świerczewskiego. Jako lokalnych bohaterów gimnazjaliści wymieniają ks. Tomasza Wuwera, ks. prof. Stanisława Pisarka, biskupa Pawłowskiego oraz Ofiary Marszu Śmierci.

W związku z projektami uczniowie m.in. przeprowadzili wśród mieszkańców badanie świadomości społecznej, szereg wywiadów, happening, zorganizowali też Marsz Ciszy, grę terenową typu questing, debatę panelową. Prowadzą również bloga, vloga i fanpage. We wtorek, 4 kwietnia, odwiedzili urząd gminy, aby porozmawiać o swoich propozycjach z wójtem Franciszkiem Dziendzielem oraz poznać procedurę administracyjną zmiany nazwy ulic w Referacie Gospodarki Przestrzennej, Geodezji i Mienia. Wyniki poznają 28 kwietnia.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.