pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 lutego 2017
  • 27 maja 2017
  • wyświetleń: 42278

[ZAPIS WIDEO] Po raz piąty wręczono Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej

W piątek, 26 maja w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku po raz piąty odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej". Tegoroczne klejnoty otrzymała Izabela Pilis, Katarzyna Machnik, Beata Ostrowska, Genowefa Klimosz oraz Bernadeta Jonkisz.

Po raz pierwszy w historii, portal pless.pl przeprowadził pełną relację wideo z gali, w jakości HD. Cały, ponad dwugodzinny materiał można obejrzeć poniżej. Jedna uwaga - w pierwszych kilkunastu minutach relacji obraz wyprzedza dźwięk o kilka sekund, późnej wszystko jest już w porządku - miłego oglądania.

Zapis relacji na żywo - jakość HD

Nagroda "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" przyznawana jest za szczególne osiągnięcia kobietom działającym na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych. W tym roku

- Kiedy sześć lat temu zrodził się pomysł organizacji gali sytuacja kobiet na rynku pracy była szczególnie trudna, związana z długotrwałym pozostawaniem kobiet bez pracy oraz ich marginalizacją. Zależało nam na podjęciu działań motywujących i inspirujących inne kobiety, a także promujących kobiety kreatywne, silne, które z powodzeniem godzą wiele ról społecznych - mówiła podczas gali Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - 26.05.2017 · fot. Powiat


W tym roku złożono aż 40 wniosków o nominacje do odznaczenia. Laureatki wybrała kapituła w składzie: starosta pszczyński, Paweł Sadza (przewodniczący kapituły), przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Agata Tucka-Marek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Bernadeta Sojka-Jany oraz prezes LGD "Ziemia Pszczyńska", Sylwia Pająk-Figula. Laureatki wybrano w pięciu kategoriach: Kobieta Biznesu, Kobieta Społeczna, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Obyczajów i Tradycji oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.

Laureatki otrzymały odznaczenie, którym jest broszka wzorowana na maneli - bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, przedstawiająca dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce.

klejnoty ziemi pszczyńskiej gala
Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - 26.05.2017 · fot. Powiat


Odznaczenie w kategorii Kobieta Społeczna otrzymała Bernadeta Jonkisz, instruktor terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy. - Osoby niepełnosprawne dały mi niebywały "power" i mnóstwo pomysłów. Czerpię od nich, korzystam właściwie z każdym oddechem - mówiła Bernadeta Jonkisz i podkreślała, jak codzienna praca w Środowiskowym Domu Samopomocy jest dla niej ważna. - Każdemu życzę, aby rano wstając do pracy, po prostu się cieszył. Tam się idzie, bo tam jest dom - zaznaczała.

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Izabela Pilis, nauczycielką w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki i Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach, która od lat działa na rzecz krzewienia lokalnych obyczajów - To serce dyktuje. Człowiek, jak kocha to co robi, to zawsze znajdzie na to czas. A jak się ma bliskich wspierających, to wszystko można zrobić - mówiła nie kryjąc wzruszenia Izabela Pilis.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - 26.05.2017
Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - 26.05.2017 · fot. Powiat


Katarzyna Machnik, osobowość muzyczna i założycielka pszczyńskiego chóru kameralnego "Con fuoco" została Kobietą Sztuki i Kultury. Z kolei tytuł Kobiety Biznesu przypadł Beacie Ostrowskiej, która od lat prowadzi własną działalność gospodarczą, gdzie zatrudnia 50 pracowników, w tym również osoby niepełnosprawne.

Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została natomiast Genowefa Klimosz, od ponad 50 lat aktywnie uczestnicząca w życiu społecznym sołectwa Jarząbkowice, gminy Pawłowice, jak i powiatu pszczyńskiego.

Gratulacje laureatkom składał m.in. wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak. Galę swoimi występami uświetnili Zespół Gryfne Bajtle, podopieczni Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz uczestniczki zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie. Gwiazdami wieczoru byli Maciej Lipina oraz Paweł Ambroziak z Zespołu Ścigani.

klejnoty ziemi pszczyńskiej gala
fot. Powiat


Sylwetki laureatek

Kobieta Społeczna, Bernadeta Jonkisz

Pani Bernadeta od 12 lat jest instruktorem terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy będącym placówką Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie. Wcześniej współpracowała z Ośrodkiem jako wolontariuszka. Jest pomysłodawczynią wielu dodatkowych form aktywności, których wspólnym celem jest ogólnie pojęte uspołecznienie osób niepełnosprawnych i ukazanie ludziom ogromnego sensu i potrzeby istnienia takiego miejsca jak środowiskowy dom samopomocy. Angażuje z dużym sukcesem podopiecznych w takie inicjatywy, jak m.in. zespół Folkowianie, spotkania z muzyką religijną, przedstawienia jasełkowe. Pani Bernadeta swoim zapałem
i aktywnością zaraża do działania innych, a sprawy osób niepełnosprawnych zawsze stawia na pierwszym miejscu. Jej pozytywne nastawienie, kreatywność i życzliwość sprawiają, że jest osobą godną naśladowania.

Kobieta Obyczajów i Tradycji, Izabela Pilis

Pani Izabela jest nauczycielką w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki i Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach. Z jej inicjatywy odbywają się w szkole już od 13 lat "Wiosenne spotkania z folklorem", których celem jest rozpowszechnianie i utrwalanie gwary śląskiej oraz dzieł sztuki miejscowych artystów i rękodzielników. Pani Izabela od 19 lat jest instruktorką muzyczną ludowego zespołu śpiewaczego "Niezapominajki", który prezentuje kulturę ludową w Polsce i za granicą. Jej aktywność artystyczna zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Jest kobietą kreatywną, twórczą i pomysłową działającą na rzecz krzewienia lokalnych obyczajów, kultury i tradycji. Jej aktywność wpływa na integrację
i aktywizację innych kobiet w środowisku lokalnym.

Kobieta Sztuki i Kultury, Katarzyna Machnik

Pani Katarzyna jest wybitną osobowością muzyczną. Założyła w 1991 r. pszczyński chór kameralny "Con fuoco", od 2014 prowadzi młodzieżowy zespół wokalny "Per spasso". Od wielu lat kształtuje kulturę muzyki wokalnej i instrumentalnej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Niezwykle zaangażowana w wiele projektów i wydarzeń artystycznych na terenie całego regionu. Umiejętnie wiąże tradycję muzyczną Pszczyny z kształtowaniem gustów i wrażliwości muzycznej słuchaczy. Jej osiągniecia i nagrody świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w pracę. Prezentuje szerokie spektrum form i stylów muzycznych w programach zespołów, które prowadzi. Jest wrażliwa na potrzeby szkół, instytucji, placówek służąc bezinteresowną pomocą i współpracą. Kocha muzykę i pięknie zaszczepia jej walory wśród mieszkańców Pszczyny.

Kobieta Biznesu, Beata Ostrowska

Pani Beata jest właścicielką firmy Szlif-Pol, którą budowała od podstaw od roku 2007. Obecnie zatrudnia 50 pracowników w tym również osoby niepełnosprawne. Firma stale się rozwija i poszerza zakres usług o nowe branże dla przemysłu i indywidualnych odbiorców. Współpracuje z Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 w Pszczynie od 2015 roku, początkowo poprzez objęcie patronatem klasy kształcące się w zawodzie lakiernik. Jest fundatorem stypendium dla uczniów za najlepsze wyniki w nauce. Pani Beata jest współorganizatorką wielu przedsięwzięć sportowych dla dzieci i młodzieży. Jest osobą niezwykle wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej, Genowefa Klimosz

Pani Genowefa - żona, matka, hafciarka, członkini zespołu ludowego, poetka, pasjonatka kultury i strojów śląskich, radna gminy Pawłowice a przede wszystkim osoba o naturze społecznika. Od ponad 50 lat czynnie uczestniczy w życiu społecznym zarówno sołectwa Jarząbkowice, gminy Pawłowice jak i powiatu pszczyńskiego i w sposób szczególny wpływa na ich rozwój. Jej aktywne działania na rzecz krzewienia lokalnych obyczajów, kultury i tradycji przyczyniają się do integracji i aktywizacji mieszkańców. Kreatywność Pani Genowefy na polu społecznym, kulturalnym i samorządowym jest pozytywnym wzorem do naśladowania. Wieloletnia działalność społeczna, aktywność i zaangażowanie na rzecz mieszkańców przyniosły jej uznanie całego środowiska lokalnego.

ups / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.