pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 stycznia 2017
  • 24 stycznia 2017
  • wyświetleń: 27781

Smog w Pszczynie - w poniedziałek przekroczyliśmy poziom alarmowy!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Smog w Pszczynie ponownie daje się nam we znaki. Od czwartku poziom pyłu zawieszonego PM10 codziennie przekraczał dopuszczalny, dobowy wskaźnik, a w poniedziałek (23 stycznia) osiągnął poziom alarmowy!

Wczorajsza aura
Smog w Pszczynie w poniedziałek około godziny 23.00 · fot. d0_ob


O tym jak wysokie stężenie pyłów wpływa na samopoczucie nie trzeba przekonywać nikogo, kto w sezonie grzewczym postanowił się wybrać na spacer, szczególnie w miejscach, gdzie gęsto występują budynki jednorodzinne.

Smog w Pszczynie pojawił się ponownie w czwartek, 19 stycznia. Nasz czujnik jakości powietrza, zlokalizowany przy Rondzie Miast Partnerskich, zanotował w tym dniu średnią wartość pyłu PM10 na poziomie 233 µg/m3, przy dobowej normie 50 µg/m3. W piątek i sobotę było podobnie - dobowa norma PM10 przekroczona została prawie czterokrotnie. W niedzielę było jeszcze gorzej - czujnik pokazał wartość 271 mikrogramów.

Niestety w poniedziałek, 23 stycznia dobowy poziom pyłu zawieszonego PM10 przekroczył poziom alarmowy (300 µg/m3). Czujnik lokalizowany przy ul. Bielskiej w Pszczynie wskazał wynik 395 µg/m3.

Smog
Smog nad Pszczyną widoczny z Ćwiklic - 21.01.2017 · fot. Fly&Watch Spoglądamy z Powietrza


Aktualny poziom pyłu PM10 można śledzić na stronie www.pless.pl/monitoring-jakosci-powietrza-on-line-pszczyna.

Na drażniące działanie pyłu szczególnie narażone są: osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) lub przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc).

Smog
Smog w Woli - 21.01.2017 · fot. Fly&Watch Spoglądamy z Powietrza


- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem- zaleca co jakiś czas Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu sprzyjają niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i inwersja - tłumaczyło wielokrotnie WCZK.

W gminie Pszczyna straż miejska prowadzi kontrole, które mają na celu karanie osób, które ogrzewając posesje korzystają z zabronionych paliw, w tym śmieci. W Urzędzie Miejskim w dni robocze można również odebrać maski przeciwsmogowe.

new, mot / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj