pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 stycznia 2017
  • 18 stycznia 2017
  • wyświetleń: 25043

Od 2018 roku maksymalnie dwie kadencje burmistrza i wójtów?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Partia Jarosława Kaczyńskiego chce ograniczyć kadencję wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do maksymalnie dwóch. Zmiany mogą wejść w życie już od przyszłorocznych wyborów samorządowych. Dla kilku samorządowców z naszego powiatu oznaczałoby to pożegnanie z piastowanymi stanowiskami.

Wybory samorządowe 2014
Od 2018 roku kadencja prezydenta miasta będzie trwała dwa lata? · fot. Andrzej Grynpeter


Jarosław Kaczyński w trakcie wywiadu dla TVP Szczecin wyjaśnił, że Prawo i Sprawiedliwość dąży do zmian w ordynacji wyborczej. - To są zmiany, które są bardzo oczekiwane przez społeczeństwo, czyli wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Szef partii rządzącej zaznaczył, że PiS chciałby, aby zmiany zostały wprowadzone jeszcze przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. - Chcielibyśmy, żeby to obowiązywało od razu, ale jest sprawą Trybunału Konstytucyjnego orzec, czy jest to dopuszczalne - dodał Jarosław Kaczyński. Cały wywiad z prezesem Prawa i Sprawiedliwości można obejrzeć na stronie TVP Szczecin.

jarosław kaczyński
Wywiad z prezesem Jarosławem Kaczyńskim w TVP Szczecin · fot. Tomasz Kutelski / TVP Szczecin


W Pszczynie nieprzerwanie od 2010 roku burmistrzem gminy jest Dariusz Skrobol. Trwa jego druga kadencja. Zmiany w przepisach prawdopodobnie uniemożliwiłyby mu kolejną próbę walki o najważniejsze stanowisko.

Więcej niż jedną kadencję wójtami są również: Bogdan Taranowski w Miedźnej (od 1998 roku) i Marian Pawlas w Suszcu. Gabriela Placha w Goczałkowicach-Zdroju również rządzi drugą kadencję, choć pierwsza była niepełna (w 2011 roku zastąpiła na stanowisku zmarłego Krzysztofa Kanika).

O reelekcję mogliby się starać wójtowie Kobióra i Pawłowic. Dla Eugeniusza Lubańskiego i Franciszka Dziendziela, jeśli zechcieliby wystartować w wyborach, zmiana w przepisach nie wprowadzałaby w takim razie istotnej zmiany.

new, ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.