pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 stycznia 2017
  • 8 stycznia 2017
  • wyświetleń: 19240

Oświadczenie spółki Centrum Dializa ws. kary NFZ za działalność szpitala

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Spółka Centrum Dializa, która dzierżawi szpital w Pszczynie, odniosła się w oświadczeniu do kary, którą po kontroli nałożył na jej działalność Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypomnijmy, że firma z Sosnowca ma zapłacić ponad milion złotych. Centrum Dializa zapowiada odwołanie się od decyzji NFZ.

szpital, dializa
Szpital w Pszczynie · fot. pless.pl


Oświadczenie Centrum Dializa Sp. z o. o.Kontrola Szpitala w Pszczynie - obiektywizm czy riposta śląskiego NFZ?

W dniach 12.07.2016-07.10.2016 Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził kontrolę dotyczącą realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w jednej z placówek medycznych, których właścicielem jest Spółka Centrum Dializa.

Szpital w Pszczynie, bo o nim mowa, został skontrolowany przez Śląski Oddział NFZ pod wieloma aspektami. Na początku stycznia 2017 roku Prezes Zarządu Spółki otrzymał wystąpienie pokontrolne, w którym organ kontrolujący zawarł wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące kontrolowanej placówki. Jak należało się spodziewać, według Śląskiego NFZ w funkcjonowaniu placówki w Pszczynie występują dośc znaczne uchybienia w zakresie przedstawionego do kontroli sprzętu medycznego, wyposażenia oddziałów i sal szpitalnych, czasu pracy presonelu medycznego oraz sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej. Znaczną część zarzutów, które pod adresem Dializy kieruje Śląski NFZ w naszej opinii należy uznać za bezzasadne.

Przypominamy, że podobna kontrola pszczyńskiej placówki miała miejsce także w 2013 roku. Wówczas organ kontrolujący również wystosował szereg zarzutów wobec szpitala, a po otrzymaniu od Zarządu Spółki pisemnego odwołania wycofał się z większości oskarżeń. W 2016 roku zapadł prawomocny wyrok, na mocy którego wszystkie zakwestionowane przez NFZ świadczenia zostały odrzucone, a koszty poniesione przez Dializę na rzecz tych świadczeń zostały zrefundowane przez NFZ. W tym przypadku zapewne będzie podobnie. Nałożona w wyniku przeprowadzonej kontroli kara w wysokości 1.112.130,35 zł dziwnym zbiegiem okoliczności jest dokładnie taką sumą, o zwrot której ze śląskim NFZ-em walczy Centrum Dializa w postepowaniu sądowym. Sprawa dotyczy oddziału kardiologii inwazyjnej, która świadczyła usługi ratujące zdrowie i życie pacjentów, a za które teraz NFZ nie chce zwrócic poniesionych przez Centrum Dializa kosztów. Można zatem doszukiwać się analogii między tymi sprawami i uznać, że przeprowadzona konrola, jej wynik oraz wysokość nałożonej na szpital grzywny jest reakcją obronną śląskiego oddziału NFZ na toczący się w sądzie spór.

Prztytoczone argumenty mogą być podstawą do tego, aby zarzuty Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wobec szpitala w Pszczynie uznać za wyolbrzymione i nie mające odzwierciedlenia w faktycznym funkcjonowaniu szpitala. Zarząd Centrum Dializa już zapowiada odwołanie się od wyniku kontroli i zarzucanych Spółce zaniedbań.

Na koniec pod rozwagę chcielibyśmy poddać jeszcze kwestię zasądzonej kary. Kogo tak naprawdę ona dotyka bezpośrednio - Spółkę czy pacjenta...


Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.