pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 13 grudnia 2016
  • 14 grudnia 2016
  • wyświetleń: 6746

36. rocznica powstania NSZZ Solidarność - obchody w Pszczynie

Obchody 36. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" odbyły się 13 grudnia przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie.

36 lat NSZZ Solidarność - 13.12.2016 · fot. Powiat


Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie, w której wzięli udział samorządowcy, członkowie NSZZ Solidarność oraz młodzież z pszczyńskich szkół.

- Droga młodzieży, my mówiąc o "Solidarności" przekazujemy wam wiedzę o tamtych wydarzeniach. Ale musimy też, jako przedstawiciele pokolenia, które w tych czasach już żyło, przypomnieć, że wartości, które przyświecały wtedy strajkującym Polakom są nadal aktualne. Życzę nam wszystkim, żeby dziś "Solidarność" znaczyła tyle samo, co 36 lat temu - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza zwracając się do uczniów obecnych na uroczystości.

- Dzisiaj chyba nie ma wśród nas rodziny, która nie miała styczności z Solidarnością. W naszych rodzinach byli wujkowie, dziadkowie, którzy walczyli z reżimem i zapłacili za to ogromną cenę. Cenę karier, cenę swojego życia - podkreślał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

O wydarzeniach, które doprowadziły do powstania "Solidarności" przypomniał Józef Ryguła, prezes honorowy Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Powiecie Pszczyńskim. Następnie dla uczczenia rocznicy salwę oddali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod krzyżem przy kościele.

Organizatorami obchodów były: Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty w Powiecie Pszczyńskim, powiat pszczyński oraz gmina Pszczyna.

new / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.