Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 grudnia 2016
  • 27 grudnia 2016
  • wyświetleń: 18194

Udało się! Monika Kubica z Pszczyny wyposaży szkołę w Kenii!

Udało się! Dzięki publicznej zbiórce i pomocy darczyńców wolontariuszka z Pszczyny, Monika Kubica wyposaży szkołę w Nairobi w Kenii! Poprzez dedykowany serwis internetowy w ciągu niespełna miesiąca zgromadziła na ten cel ponad 15 tysięcy złotych!

Monika Kubica
Monika Kubica z Pszczyny buduje szkołę w Nairobi · fot. www.facebook.com/monika.kubica.14


Monika Kubica pochodzi z Pszczyny i od kilku lat jest wolontariuszką Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". Wspólnie z Sarą Makułą koordynuje projekt "Wykończymy Szkołę w Kenii". Monika nadzoruje powstawanie nowego budynku. Obecnie koordynuje działania związane z z zakupem krzeseł i ławek do szkoły w Nairobi. Bardzo się ucieszyła, gdy okazało się, że poprzez serwis "Polak potrafi" udało się zebrać całą kwotę (14.700 zł) na ten cel.

- Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali w różny sposób - w języku Swahili mówimy: "asante"! Dziękuję nie tylko w swoim imieniu, ale przede wszystkim uczennic Boys Town, które będą już od początku przyszłego roku korzystać z nowych, wyposażonych klas. To nasz wspólny sukces - i szansa na edukację dla wielu dziewcząt z ubogich środowisk. Dzięki, jesteście naprawdę wspaniali! - powiedziała Monika Kubica w rozmowie z naszą redakcją.

Monika Kubica, Don Bosco, Kenia, Nairobi
Monika Kubica z uczniami z Don Bosco Boys' Town · fot. Polak potrafi


Don Bosco Boys' Town, gdzie realizowany jest projekt, to wyjątkowe miejsce. Jest nie tylko szkołą, ale również domem dla około dwóch setek młodych ludzi z ubogich środowisk Nairobi i okolic (głównie mieszkańców największego w Nairobi slumsu Kibera). Początkowo szkoła przeznaczona była tylko dla chłopaków, którzy uczyli się, by zostać ślusarzami, mechanikami czy stolarzami. Z czasem salezjanie postanowili dać szansę również dziewczynom, otworzono nowe kierunki, takie jak krawiectwo, czy informatyka. Obok konkretnych umiejętności, młodzież otrzymuje tu wsparcie i nadzieję na lepszą przyszłość. W dynamicznie rozwijającym się Nairobi ukończenie tego typu kursów otwiera przed młodymi kobietami nowe możliwości znalezienia pracy.

Obecnie w szkole uczy się 175 chłopców i 35 dziewcząt. Nowy budynek to szansa na zdobycie wykształcenia dla 250 dziewczyn rocznie (60 dziewcząt na rocznych kursach i ok. 50 na czterech kursach 3-miesięcznych). Dziewczyny kształcą się m .in. w obszarach: krawiectwa, informatyki, prac biurowych. Mogą tu też uczęszczać na kursy z zakresu doradztwa zawodowego, a nauczyciele mogą podnosić swoje kwalifikacje na różnych szkoleniach.

Sara Makuła, Monika Kubica, Kenia, Nairobi
Sara Makuła i Monika Kubica w Nairobi · fot. Polak potrafi


- Liczba uczennic wzrasta, problemem jest jednak brak miejsca. Dwie niewielkie sale lekcyjne i jadalnio-przebieralnia to za mało. Dziewczyny muszą jeść posiłki siedząc na chodniku przed budynkiem. Podobnie jest z odrabianiem lekcji i nauką - wiele z nich nie ma warunków w domach, gdzie często zwyczajnie brakuje miejsca, nie mówiąc już o dostępie do prądu - informują wolontariusze.

Jak czytamy na stronie projektu, nowy budynek otworzy drzwi szkoły dla większej liczby uczennic i zapewni im komfort nauki. Wcześniej dzięki dofinansowaniu z programu MSZ Polska Pomoc udało się już postawić mury.

Wyposażenie szkolnych sal rozpocznie się lada dzień, bo nowy rok szkolny w Kenii rozpoczyna się 20 stycznia. Do tego dnia wszystko będzie gotowe, by służyło uczniom z Afryki. - Początkiem lutego spodziewamy się zdjęć z wyposażonych sal, w których uczą się już uczennice - myślę, że będę mogła się nimi podzielić z portalem, na pewno darczyńcom będzie miło zobaczyć efekt ich starań - obiecuje Monika.

Monika Kubica, Don Bosco, Kenia, Nairobi
Udało się! Dzięki publicznej zbiórce i pomocy darczyńców wolontariuszka z Pszczyny, Monika Kubica wyposaży szkołę w Nairobi w Kenii! · fot. Polak potrafi


Wolontariuszka z Pszczyny już dziś zapowiada, że nie spocznie na laurach i dalej będzie działać na rzecz ubogiej społeczności w Afryce. - Kolejną inicjatywą naszego wolontariatu SWM Młodzi Światu w Kenii jest zapewnienie ciepłej wody dla jednego z ośrodków dla dzieci ulicy w Nairobi. Doświadczyłam, że temperatura w tej części Kenii wcale nie jest taka "afrykańska" - często spada do kilkunastu stopni, a w lipcu i sierpniu nawet niżej. Dlatego ciepła woda poprawi sytuację zdrowotną dzieciaków, dla których to miejsce to jedyny dom - mówi Monika Kubica o kolejnym projekcie.

Projekt "Wykończymy szkołę w Kenii" dostępny jest na stronie www.polakpotrafi.pl. Tam też do 29 grudnia zbierane są datki, które zostaną przekazane na zakup mebli szkolnych w Nairobi.

new, BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.