pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 5417

[ZDJĘCIA] W niedzielę wręczono nagrody w dziedzinie kultury

W niedzielę w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody burmistrza w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2016 rok. Z jubileuszowym koncertem wystąpił Pszczyński Zespół Kameralny "Con fuoco", któremu towarzyszyła Orkiestra NIECO Symfoniczna.

Nagrody w dziedzinie kultury - 11.12.2016 · fot. UM Pszczyna


W tym roku podczas grudniowego spotkania wręczono 5 statuetek. Otrzymali je Adam Hajduga, Pszczyński Zespół Kameralny Con Fuoco, Zespół Czarkowianki, Paweł Kukla oraz Piotr Czabański.

Sylwetki osób nagrodzonych:

Adam Hajduga - jest współtwórcą Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia oraz imprezy o nazwie Industriada. Wypromowanie Święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriady dodatkowo umocniło rozpoznawalność marki. W 2013 roku impreza zgromadziła 75 902 entuzjastów turystyki industrialnej i z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę odwiedzających. Od 10 lat jest ich koordynatorem. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie zostało wpisane jako jeden z pierwszych obiektów na szlak Zabytków Techniki oraz do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Industrialnego "Erih.

Pszczyński Zespół Kameralny Con Fuoco - z okazji jubileuszu 25-lecia. Utworzony w październiku 1991 roku zespół po raz pierwszy wystąpił z repertuarem kolędowym 25 grudnia 1991 w Kaplicy Sióstr Boromeuszek w Pszczynie. Później koncertował w kościołach Pszczyny i okolicy. Repertuar zespołu obejmuje utwory chóralne od średniowiecza aż po muzykę XX wieku, kompozycje kościelne i świeckie, z towarzyszeniem organów, fortepianu, czy orkiestry, jak i (w większości) muzykę a capella. Od samego początku zespół "Con fuoco" żywo uczestniczy w życiu kulturalnym i muzycznym miasta Pszczyna, a także reprezentuje Pszczynę na koncertach i konkursach w innych miastach, a także poza granicami kraju.

Zespół Czarkowianki - z okazji jubileuszu 40-lecia. Historia zespołu folklorystycznego "Czarkowianki" sięga połowy lat 70, kiedy to w Czarkowie otwarto magiel. Było to miejsce spotkań kobiet z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Czas spędzany na maglowaniu panie urozmaicały sobie śpiewaniem. Spodobało im się to na tyle, że w 1976 roku założyły zespół. Początkowo, aby ćwiczyć oraz opracowywać pieśni, spotykały się w prywatnych domach. Z czasem, kiedy ich działalność była coraz bardziej doceniana, a przygotowania do występów wymagały częstszych prób, panie z zespołu rozpoczęły zabiegi o stworzenie w Czarkowie odpowiedniego miejsca do rozwoju kulturalnego. To w dużej mierze dzięki ich inicjatywie powstał Ośrodek Kultury, w którym do dziś "Czarkowianki" mają swoje próby.

Paweł Kukla - wydarzenie w danym roku. Muzyk, aranżer, nauczyciel gry na fortepianie, nauczyciel muzyki w szkole podstawowej. Na listę swoich sukcesów może wpisać:
  • zdobycie nagrody w kategorii "Radiowy debiut roku" Podczas Eska Music Awards 2016 dla Antka Smykiewicza z zespołem, którego Paweł Kukla jest członkiem. Odbycie trasy koncertowej z zespołem Antka Smykiewicza. Udział w koncercie "Przebój lata RMF i POLSAT" w Kielcach.
  • autorską aranżację utworu "Aisha" zespołu Magma, która została nagrana i wydana na płycie "French Touch 2016", a wykonana podczas Gali "French ~Touch 2016 w Operze Narodowej w Warszawie". Koncert był transmitowany na antenie TVP,
  • nagranie i wydanie Płyty "TyJaMy" z Beatą Banasik.


Piotr Czakański - za całokształt twórczości. Ur. 1965, polski pisarz, stypendysta StiftungPreussischeSeehandlung (Berlin) i Kultur Kontakt (Wiedeń). Współtwórca kwartalnika literackiego "FA-art" oraz kurator wystawy poświęconej życiu i twórczości Franza Kafki (prezentowanej m.in. na krakowskim Kazimierzu). Wraz z aktorem Teatru Cricot 2 Stanisławem Rychlickim założył Teatr "Ecrit". Opublikował powieści Pierrot i Arlekin, Ostatnia amerykańska powieść, Aj ,Zimno, "Peregrinus (tłumaczony na język niemiecki). Z austriackim dyplomatą RembertemSchleicherem (Wiedeń) wydał monografię BajitChadasz , zaś z ks. Arturem Stopką Siedem dni w Internecie. Współtwórca Radia Em, z którym przez wiele lat był związany zawodowo. Inicjator i pomysłodawca wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Współautor ogólnopolskich kampanii reklamowych między innymi produktów z branży wydawniczej. Producent i scenarzysta megawidowisk: Franciszek - wezwanie z Asyżu (2013), Exodus (2014), oraz musicalu Jonasz (2015), które obejrzało ponad 30 tyś.osób. W 2015 roku w Spodku miała miejsce premiera widowiska "Peregrinus", czyli epickiej opowieści o Górnym Śląsku, którego producentem i scenarzystą był Piotr Czakański.

new / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.