pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2016
  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 44181

[WIDEO, FOTO] Bandy mikołajowe na łąckich ulicach. Tradycja nie zanika!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Aby tradycji stało się zadość, również w tym roku bandy mikołajowe wyruszyły na łąckie ulice. "Chodzenie po mikołajstwie" sięga odwiecznych czasów, ale wśród młodych chłopców nie brakuje chętnych, by kultywować ten zwyczaj.Zgodnie z tradycją, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia w Łące obchodzony jest odpust ku czci św. Mikołaja, patrona kościoła. Po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wyszły bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.

Bandy Mikołajowe w Łące - 11.12.2016 · fot. pless.pl


W skład każdej bandy wchodzą: święci, tj. ksiądz, biskup i Mikołaj, banda: diabły, kozy, śmiertki, a także Żyd i baba oraz orkiestra. Każda z postaci odgrywa jakąś rolę. I tak, zadaniem świętych jest przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych pieśni o Świętym Mikołaju, a także wręczenie dzieciom cukierków. Po ich wyjściu do domu wpadają diabły, kozy i śmiertki, które porywają kobiety do tańca.

Bandy Mikołajowe w Łące (galeria internautów) - 11.12.2016 · fot. Jędruś, ICE, panda, kamil


Ostatni wkraczają Żyd - podejmuje próby handlowania z gospodarzami oraz baba - musi zapewnić swoim kompanom pożywienie. Całość urozmaicają przygrywki orkiestry.

Zapis relacji na żywo - 11.12.2016Loading...


Loading...


Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

ab, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.