pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2016
  • 13 grudnia 2016
  • wyświetleń: 6803

Wspominali Jana Kupca z okazji 175. rocznicy jego urodzin

8 grudnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się konferencja popularnonaukowa upamiętniająca działalność społeczno-kulturalną Jana Kupca z Łąki. Wydarzenie odbyło się z okazji 175. rocznicy urodzin poety.

Konferencja o Janie Kupcu - 08.12.2016 · fot. Powiat


Konferencję otworzył starosta pszczyński, Paweł Sadza. Życiorys poety przybliżyła uczestnikom Marcela Kanafek-Lewandowska, radna powiatowa oraz krewna Jana Kupca, która podzieliła się także wspomnieniami rodzinnymi o nim. - Moja ciocia często wspominała, że w niedzielę mieszkańcy zbierali się u nich i prosili Jana Kupca o napisanie licznych pism, m.in. do urzędów. W domu panowała miła i przyjazna atmosfera. Zawsze był to dom otwarty, było dużo radości i było dużo gości - mówiła Marcela Kanafek-Lewandowska.

Ilona Gumola, nauczycielka języka polskiego z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie opowiedziała o spuściźnie pisarskiej i języku utworów Jana Kupca. - Był człowiekiem, który w swym dość skromnym domu zgromadził ponad 600 książek. Był człowiekiem, który nie ukończył szkół a kontaktował się z właściwie całą elitą kulturalną Śląska. Wreszcie, był człowiekiem, który ośmielił się wytykać tej elicie jej wady - podkreślała Ilona Gumola.

W programie konferencji znalazły się także wystąpienia m.in. Ewy Ryguły - "Środowisko społeczne Łąki w czasach Jana Kupca", Danuty Kocurek - "Działalność Jana Kupca w świetle korespondencji skierowanej do niego", Aleksandra Spyry - "Zbiory Jana Kupca w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie" czy Pawła Ziebury - "Działalność Towarzystwa Miłośników Łąki".

Wydarzenie uświetnił występ zespołu DOLANIE, a efekty swojej twórczości zaprezentowali łąccy rękodzielnicy - Feliks Konieczny i Krystyna Konieczny.

Na widowni znaleźli się m.in. Grzegorz Puda, poseł na sejm RP, Teresa Musik dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz członkowie rodziny Jana Kupca. Jako przedstawiciele prawnuków w konferencji uczestniczyli: Renata Żemła, Gabriela Fabian, Sylwester Pławecki. Nadal żyją również: Rozalia Kanafek, Bernard Smolarz (dzieci i wnuczki Małgorzaty Jana Kupca) oraz Józef Boba (syn wnuczki Franciszki).

Jan Kupiec urodził się w 1841r. w Bielsku, ale od 1842r. wychowywał się u ciotki w Łące. W 1867 r. ożenił się z Katarzyną Jarczok. Przeżył w małżeństwie 42 lata, miał dziesięcioro dzieci. W 1856 r. zaczął zbierać pieśni. Zajęcie to przysposobiło go do zawodu śpiewaka kościelnego. Lata siedemdziesiąte były bardzo aktywne w jego życiu. Nawiązał kontakt z Chociszewskim, sprowadzał książki, prenumerował czasopisma, a później także pisał do nich artykuły. W okresie 1876-1879 brał udział w pracach komitetów, których zadaniem było niesienie pomocy głodującym na Śląsku. Na początku XX wieku poeta ciężko zachorował. Zmarł 11 grudnia 1909 r. Życie Jana Kupca koncentrowało się głównie wokół działalności oświatowej i pisarskiej. Ze względu na jego zainteresowanie śląskim folklorem nazywano go chłopskim Kolbergiem". Ważniejsze utwory: Powieści i bajki śląskie, Sejmik w Jassach - poemat, Historia baranów - poemat, Cyganka - poemat.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.