pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

 • 18 listopada 2016
 • 9 grudnia 2016
 • wyświetleń: 18896

[ZDJĘCIA] Podsumowanie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości

Poprzednie edycje konkursu pokazały, że wiedza o przedsiębiorczości stanowi tematykę cieszącą się wśród młodzieży naszego regionu niesłabnącą popularnością. Zarówno liczba uczestników, jak i powiatowy zasięg przedsięwzięcia świadczą o tym, że uczniowie pszczyńskich szkół chcą pogłębiać zasób swoich umiejętności w tej dziedzinie, także w zakresie wykraczającym poza podstawę programową realizowaną w ramach zajęć lekcyjnych.

Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


Kancelaria Doradztwa Podatkowego Irena Grządziel po raz kolejny zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w V edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości. Uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę o przedsiębiorczości i przekonać się, jakie są jej praktyczne zastosowania.

W tym roku zmieniona została formuła konkursu - zadaniem uczniów było napisanie analizy 3 podanych case study. Na konkurs wpłynęło 61 prac. Spośród nich wybranych zostało 20 najlepszych, a po weryfikacji do ścisłego finału wybrano 12 prac. Nagrodą główną była nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł, którą zwycięzca może przeznaczyć na dowolny cel.

Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


- Mamy to szczęście, że żyjemy w powiecie pszczyńskim - kolebce śląskiej przedsiębiorczości. Na naszym terenie działa niespełna 11 tysięcy przedsiębiorstw. Cieszę się z tego, że wy jesteście tymi, którzy będą tę przedsiębiorczość rozwijać na tym terenie. - gratulował laureatom wicestarosta Grzegorz Nogły.

Laureaci V edycji Konkursu • I miejsce - Katarzyna Pitlok z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa 3 THE) - nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł
 • II miejsce - Lucyna Żmij z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa 3 THE) - bon na sprzęt komputerowy do zrealizowania w sklepie COMI o wartości 700 zł
 • III miejsce i Nagroda Starosty - Kamil Sochacki z Zespołu Szkół w Woli (klasa 3 TH) - bon do sieci sklepów marki Reserved o wartości 500 zł


Osoby wyróżnione w Konkursie • Julia Litwiniec /III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie (klasa III B)
 • Klaudia Szwed /Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (klasa 1)
 • Patryk Duda /Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Generała Bema (klasa 1 BT)
 • Weronika Tyrala /Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa 2 Ti)
 • Patrycja Boryś /Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa 3 THE)
 • Adrian Żelazo /Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa 1)
 • Łukasz Mrukwa /Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki (klasa IV THE)
 • Michał Hurnik /Zespół Szkół w Woli (klasa 2 T)
 • Kinga Wituś /Zespół Szkół w Woli (klasa 3 technikum)


Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


Pytania konkursowe1. Podaj przykłady regulacji prawnych wprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce, w szczególności z zakresu ustaw dotyczących podatków i mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które w istotny sposób ingerują w działalność sektorów gospodarczych. Jakie skutki ponoszą lub będą ponosiły przedsiębiorstwa w związku z nowymi regulacjami lub też nałożonymi obowiązkami? Oceń charakter tych zmian oraz czy ich założenia i wykonanie będą korzystne dla gospodarki Polski.

- Byliśmy pod wrażeniem ilości zmian, jakie młodzież dostrzegła wprowadzonych w prawie podatkowym. Młodzież podchodzi do tych zmian w sposób pozytywny - ich zdaniem będą one służyć uproszczeniu działalności gospodarczej - mówił Zbigniew Grządziel, doradca podatkowy Kancelarii Doradztwa Podatkowego Irena Grządziel.

Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


2. Współczesne trendy rewolucji technologicznej w zdecydowany sposób wspomagają rozwój przedsiębiorstwa. Największy potencjał jest widoczny w branżach prowadzonych przez Internet. Firmy bazują na elektronicznych kanałach komunikacji z klientami, korzystają z platform e-handlu, zarządzania portfelem usług i kontrahentów, stosują narzędzia planowania i sterowania firmą, stawiają na reklamę i marketing w sieci. Wymień przykłady elektronicznych, internetowych, cyfrowych innowacji lub też programów czy aplikacji ułatwiających działanie przedsiębiorstwa. Oceń jakie korzyści lub zagrożenia niosą ze sobą prezentowane przez Ciebie rozwiązania.

- Drugie pytanie dotyczyło Internetu, z jakich domen można korzystać w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i domen, jakie służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Młodzież wymieniła kilkadziesiąt takich domen, zna także pojęcia programów wspomagających i księgowych - podkreślał Zbigniew Grządziel.

Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


3. "Dano ci czas i nie zmarnuj go, żyjąc cudzym życiem. Nie daj się zwieść dogmatom, co polega na życiu wedle tego, co wymyślili inni. Niech w hałasie cudzych głosów nie zatonie twój własny głos. I co najważniejsze, miej odwagę, by iść za głosem serca i duszy. One jakoś wiedzą, kim naprawdę chcesz się stać." - Steve Jobs. Przedstaw sylwetkę osoby, której życiorys może inspirować młodych i zdolnych ludzi do podejmowania wyzwań w założeniu i prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Jakie najważniejsze cechy i umiejętności będą miały wpływ na powodzenie przedsięwzięć? Dlaczego warto szukać motywacji w biografiach znanych osobistości?

- Trzecie pytanie dotyczyło motywacji w rozpoczynaniu prowadzenia działalności gospodarczej oraz cech, jakie pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Młodzież miała za zadanie także wskazać wzory w prowadzeniu takiej działalności. Pojawiły się dwie grupy: pierwsza jako wzór postawiła osoby, które są obdarzone pewną misją, czyli efekt ekonomiczny jest drugoplanowy np. Jurek Owsiak, Maria Curie-Skłodowska, natomiast druga grupa była postrzegana przez efekt - wzorcem jest ta osoba, która osiągnęła efekt ekonomiczny np. Jan Kulczyk - podsumowywał Zbigniew Grządziel.

Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl


- Jako Zarząd Powiatu Pszczyńskiego od kilku lat nagradzamy przedsiębiorców Laurami Przedsiębiorczości. Można tutaj podać różne przykłady, np. firm rodzinnych, które już od pokoleń rozwijały swoją działalność, a dzisiaj stały się potentatami na rynku europejskim jak Państwo Dzida, czy ostatni laureaci Państwo Kuśnierz - firma Tamir. To są tylko przykłady wskazane przez nas. Takich przykładów droga młodzieży macie bardzo dużo - komentował wicestarosta. - Dodam jeszcze dwa moje spostrzeżenie nt. postawy w biznesie - wewnętrznej, którą jest determinacja w dążeniu do celu, niezrażanie się niepowodzeniami i drugiej - zewnętrznej - zasada "trzy razy U" - Uczciwość, Uprzejmość oraz Uczynność. Za to wszystko bardzo dziękuję dzisiejszym sponsorom, którzy zaczynają się tym sukcesem dzielić. Ten konkurs jest naprawdę bardzo ważnym elementem, który z pewnością przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości na terenie naszego powiatu - zapewniał Grzegorz Nogły.Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016
Rozstrzygnięcie V Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości - 9.12.2016 · fot. BM / pless.pl

BM / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.