pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 listopada 2016
  • wyświetleń: 11620

Pszczyńska fundacja napisała list do Prezydenta RP ws. Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

Fundacja Pamięci Pierwszej Wojny Światowej z Pszczyny napisała list do prezydenta RP, Andrzeja Dudy. W korespondencji wskazuje budynek zabytkowej Palais jako doskonałe miejsce na część obchodów związanych z upamiętnieniem obchodów setnej rocznicy niepodległości naszego kraju.

paleja palais
Palais z lotu ptaka · fot. pless.pl


- Niemy, autentyczny świadek tamtych dni mógłby przemówić swym pięknem architektury i stać się naszym Polskim Independence Hall jako "Muzeum Pomnik" nie tylko Polaków, ale wszystkich którzy poświęcili siebie w imię ideałów - piszą w liście pomysłodawcy. Przytaczają w skrócie historię obiektu oraz jego rolę w czasie I wojny światowej i późniejszej historii Europy.

Wnętrza Palais - grudzień 2013 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Poniżej przedstawiamy pełną treść korespondencji.

Szanowny Panie Prezydencie!

W odpowiedzi na Pana Apel z dnia 11.11. 2016 roku, pragniemy zadeklarować pełną współpracę w zakresie obchodów setnej rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego. Nasza Fundacja powołana do życia w 2013 roku na Górnym Śląsku, w Pszczynie, o nazwie Fundacja Pamięci Pierwszej Wojny Światowej, podjęła misję aby upamiętnić okres wielkiej wojny 1914-1918, który dotychczas był marginalizowany i pomijany w swej tak ważnej istocie dla Państwa Polskiego na osi czasu.

Nasza Fundacja postanowiła utworzyć w Pszczynie, w obiekcie Palais, Światowe Muzeum Pamięci Pierwszej Wojny, w którym ważyły się historyczne losy Europy i Świata ale przede wszystkim nas samych. W Pszczynie podczas historycznej konferencji w 1916 roku miało miejsce wydarzenie którego wynikiem było utworzenie Aktu 5 Listopada, stało się to zaczątkiem naszej wolności po długich latach niewoli. Wkrótce po tym wydarzeniu miał się skończyć nasz państwowy niebyt wraz zakończeniem pierwszej wojny światowej. Droga do tej wolności nie była łatwa, ginęliśmy w jej imieniu wiele razy jako bezimienni męczennicy o których mało kto dziś pamięta.

Chcielibyśmy aby ta wielka historia, tak ważna historia, która tak bardzo definiuje nas Polaków jako naród niezłomny i pokazuje jak wielki mieliśmy wpływ na tworzenie nowego światowego porządku była między innymi upamiętniona w Pszczynie w obiekcie Palais, który dziś jako niemy, autentyczny świadek tamtych dni mógłby przemówić swym pięknem architektury i stać się naszym Polskim Independence Hall jako "Muzeum Pomnik" nie tylko Polaków, ale wszystkich którzy poświęcili siebie w imię ideałów. Będziemy mogli namacalnie pokazać autentyczność nas samych jako ludzi, którzy tak wiele razy pokonywali wszelkie słabości w imię prawdy i naszej wielkiej wartości jaką jest nasza Wiekowa Chrześcijańska Tożsamość.

Zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie z pełnym oddaniem dla tej Wielkiej Sprawy, z nadzieją że nasze wspólne staranie w uczczeniu tej historycznej rocznicy otworzy nowy rozdział pokazujący Światu jak ważnym i kluczowym Narodem byliśmy wtedy i jesteśmy dziś nie tylko dla Europy, ale Wszystkich Narodów. Niech to wydarzenie będzie manifestacją prawdziwych polskich wartości, ludzkich wartości. Wierzymy całym sercem, że przy wspólnym zaangażowaniu pokażemy wszystkim ludziom jak bardzo rozumiemy Wolność, Braterstwo i Miłość i jak bardzo obca jest nam obojętność.

Z wyrazami szacunku
Fundacji Pamięci Pierwszej Wojny Światowej

new / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj